1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ValentinkaMS [17]
3 years ago
9

what has to be added to the sum of 2/3 & 3/2 to get 3? give answer as whole number or fraction <question 10 in the image&

gt;

Mathematics
1 answer:
sergeinik [125]3 years ago
8 0
Be x that has to be added to the sum of 2/3 and 3/2
(2/3+3/2)+x=3

Solving for x:
(2*2+3*3)/6+x=3
(4+9)/6+x=3
13/6+x=3
13/6+x-13/6=3-13/6
x=(6*3-13)/6
x=(18-13)/6
x=5/6

Answer: 5/6 has to be added to the sum of 2/3 and 3/2 to get 3
You might be interested in
A Chevy Malibu has a fuel capacity of 18.5 gallons. This vehicle averages 666 miles per tank. Assume the relationship between fu
Nuetrik [128]

Answer:

180 miles

Step-by-step explanation:

Step one:

capacity of tank= 18.5gallons

vehicle averages 666 miles per tank.

Hence, the vehicle can travel 666 miles on 18.5 gallons

Required

The distance covered on 5 gallons

Step two:

vehicle can travel 666 miles on 18.5 gallons

the vehicle will go x miles on 5 gallons

cross multiply we have

5*666= 18.5*x

3330=18.5x

divide both sides by 18.5

x= 3330/18.5

x=180 miles

5 0
3 years ago
A smartphone costs ​$280. Sales tax is 8​%. What is the total​ cost, including​ tax
oee [108]

Answer:

it should cost 302.40$ all together

5 0
3 years ago
Given f(x) = 4(x - 8), determine the value of f(10).
Komok [63]

Answer:

f(x) = 4(x - 8)

        4 (10 -8) = 8

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jordan works for a landscape company during his summer vacation. He is paid $12 per hour for mowing lawns and $14 per hour for p
vitfil [10]

Answer:

m+g\leq40

12m + 14g\geq250

Step-by-step explanation:

Jordan is paid $12 per hour for mowing lawns and $14 per hour for planting gardens.

Let m represents the number of hours mowing lawns and g represents the number of hours planting gardens.

He can work a maximum of 40 hours per week, and would like to earn at least $250 this week.

Then, the system of the inequality becomes

m+g\leq40

12m + 14g\geq250

8 0
3 years ago
Find the perimeter of an isosceles triangle ABC. Side AB=4, and the base BC=3. Angles B &amp; C are both 70 degrees.
MA_775_DIABLO [31]

Answer:

11 units

Step-by-step explanation:

Since <em>∆ABC is isosceles, it means that at least two sides are congruent/equal in length</em>.

<em>Sides CA and AB are congruent</em>, since BC is the base. So, <em>CA = 4</em>.

That means the perimeter is <em>4 + 4 + 3 </em>= 11 un

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is x to the power of 3 divided by x to the power of -5
    15·1 answer
  • Solve y over negative 2 + 5 = 13.
    13·1 answer
  • Please help with these 2 questions!!
    11·2 answers
  • 40 POINTS!!!! Which sequence of transformations will result in an image that maps onto itself?
    14·1 answer
  • 5/4 divided by 8<br><br><br> why do you need to write 20 characters? lol
    7·1 answer
  • A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?<br>​
    13·2 answers
  • 1. Explain why n root a^n= |a| when n is even, but not when n is odd.
    11·1 answer
  • Solve the following system of equations.
    7·1 answer
  • Barney sells fruits and vegetables at an outdoor market stand. He pays $20 in rent per day for the stand, and he pays 8% of the
    15·1 answer
  • A store sells 24 greeting cards for $12.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!