Answer:
14 : 21
Step-by-step explanation:
---> 2:3 ----> 2+3=5
---> Stick's length = 35 inches
<u />
<u>For the first portion</u>
2/5 x 35
2/1 x 7
= 14 inches
<u>For the second portion</u>
3/5 x 35
3/1 x 7
= 21 inches
To confirm: 14 + 21 = 35 inches
14 : 21
Divide both by 7
2 : 3
Answer:
31.5 hours studying English
Step-by-step explanation:
2 math hours = 3 english hours
21 math hours = ? english hours
21/2 = 10.5
10.5 * 3 = 31.5
Answer:
16 lawns
Step-by-step explanation:
set up a proportion:
(4/5 ÷ 1) = (x÷20)
cross-multiply:
5x = 80
x = 16
We know that
1 ft--------> is equals to 12 in
the ramp is 12 inches tall----------> 1 ft tall
<span>A ramp measures------------------> 6 ft long
</span>
<span>applying the Pythagorean theorem
</span>c²=a²+b²
where
c-----> 6 ft long
a----> horizontal distance
b-----> 1 ft tall
a²=c²-b²------> a²=6²-1²-----> a²=35------> a=√35------> a=5.92 ft
the answer is
5.92 ft
Unit cost of a ticket = Income from ticket sales / number of tickets sold:
$1250
--------------- = $6.58 per ticket
190 tickets
Again:
$1175
--------------- = $6.71
175 tickets
While ticket prices do change (usually increase) from year to year, it's unusual to see such a situation here.
Don't have any guidelines by which to determine the "fixed cost of a ticket".
If we use the cost of a ticket of 2 years ago ($6.58/ticket), then the income from the sale of 225 tickets this year would be ($6.58/ticket)(225 tickets), or $1480.50.