Answer:
-51
Step-by-step explanation:
Let's do order of operations.
10+8-70-(-1) <- We did negative 7 times 10.
18-70-(-1) <- We did 10 plus 18.
-52-(-1) <- We did 18 minus 70
When you open the () we get:
-52--1
Negative minus a negative equals a positive.
-52+1=
-51
If triangle RST and triangle XYZ are similar, the statement that must be true is :
Angle R equals angle X
Triangle R S T
Triangle X Y Z
those three angles will be similar in this case
hope this helps
I believe A. would be the answer
SORRY IF WRONG
Answer: $4.50 for 9 apples
Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.
Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.
Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.
(.50) (9) = 4.50
Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.