1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GREYUIT [131]
2 years ago
12

Solve the system of linear equations by elimination X + 3Y =5 -x -y = -3

Mathematics
1 answer:
zmey [24]2 years ago
7 0

Answer:

(2,2)

Step-by-step explanation:

If you have any questions about the way I solved it, don't hesitate to ask

You might be interested in
The table shows how the number of pepperoni
velikii [3]
I’ll try, hopefully I get it right
6 0
2 years ago
Look at the diagram and the following information to find the value of x.
lisov135 [29]
A. PT and TQ are equal since they are both bisected by T. So, set them equal to each other you get the equation:
5x+3 =48
5x=45
x=9
8 0
3 years ago
What is the product of 8/15 and 2 3/4?
Black_prince [1.1K]
The correct answer is 1 7/15.
4 0
2 years ago
9x-22=23+4x I don't understand how to do this
anygoal [31]
9x-22=23+4x Now you subtract 4x from both sides to get the variable on one side.. 5x-22=23 Now solve as you would solve a 2 step equation. 5x=45 Divide both sides by 5 to get the variable by itself. x=9
4 0
2 years ago
Can u tell me which one is the median in here??
ki77a [65]

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

To calculate the median, you select the middle number. So first, we must put the numbers in order

-23, -20, -16, -<u>1,</u> -1, 10, 10

The middle number is -1. (there are 3 numbers either side)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help with math ASAP. Will give brainliest
    8·1 answer
  • Alexandra purchases two doughnuts and three cookies at a doughnut shop and is charged $3.30. Brianna purchases five doughnuts an
    13·1 answer
  • Someone plz help me
    13·1 answer
  • An online furniture store sells chairs and tables. Each day, the store can ship no more than 27 pieces of furniture. Write an in
    11·1 answer
  • Find the difference. 2g/g^2-g-6 - 1/g-3​
    10·2 answers
  • Write as a single power of 3. 3 8 ÷ 3 6
    15·1 answer
  • 3. Write an expression to show h decreased by 13.​
    7·1 answer
  • Wayfktgfydfug9ugi0b7ffiobv57f9pogasdfyuiohfdfhjkl
    13·1 answer
  • A 16 ounce box of a certain cereal cost $2.24 what is the cost per ounce of the cereal
    12·1 answer
  • Can someone tell me what 5/9 + 4/6 = in fractions
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!