1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jarptica [38.1K]
3 years ago
8

Frank needs a total of $360 to cover his expenses for the week. He earns $195 a week working at a restaurant and also walks dogs

to supplement his income. Frank charges $15 per dog that he walks.
Mathematics
1 answer:
In-s [12.5K]3 years ago
4 0

Answer:

Besides his $195 weekly income he would have to walk 11 dogs at a charge of $15 each to cover his total expense of $360.

Step-by-step explanation:

$360 - $195 = $165 remaining expense to be covered.

$165 / $15 = 11 walks

Therefore he needs to do 11 dog walks at a rate of $15 plus his restaurant earnings to complete $360.

You might be interested in
Ten times a number is fifty
Rashid [163]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

if you multiply 10 and 5, you will get 50

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me! I will mark brainliest!
Elenna [48]

Answer:

Your picture didn't load?

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
How much time does it take for a squirrel to run 134 meters at a speed of 12 meters per second?
aleksley [76]
11 2/3 seconds at a speed of 12 m/s
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given g(x) = (x - 3)2 and h(x) = 2x + 1, which of the following is (g.h)(5)?
Vadim26 [7]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
WILL MARK BRAINLIEST PLEASE HELP
Anna11 [10]
64-35= 29

so there were 29 boys included in the survey
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the product :<br> (127)(-65)
    5·1 answer
  • Consider the function f(x)=-2/3x +5 <br> what is f(-6) <br> enter your answer in the box <br> f(-6)=
    13·1 answer
  • Given: KLMN is a parallelogram m∠K : m∠KLM=1:3 LF ⊥ KN , LD ⊥ NM Find: m∠FLD
    11·2 answers
  • choose the equation below that represents the line passing through the point (2, −4) with a slope of one half. a. y = 1/2x 5 b.
    11·1 answer
  • Solve the system by the addition method.<br> x + 3y = -2<br> 5x + 2y = - 23
    6·1 answer
  • Help me simplify this question <br>5p-3-(1+p)+(2p)​
    8·1 answer
  • HELP I NEED HELP ASAP
    10·2 answers
  • Carter buys a one-gallon bottle of juice for $23.04. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
    7·1 answer
  • karl has a cat and a dog. He buys one bag of cat food and one bag of dog food. How many 1/4 ib servings of cat food can he get f
    5·2 answers
  • On a coordinate plane, a line is drawn from point K to point J. Point K is at (160, 120) and point J is at (negative 40, 80). Wh
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!