Jackson bought 3*16 = 48 ounces for 975 cents. The unit price in cents per ounce is ...
975 cents/(48 oz) = 20.3125 cents/oz
Answer:
price = x * 0.2
or
price = x * 0.454 * 0.2
Step-by-step explanation:
In this case we must know either the mass of the cake or its volume.
Given the case that we know the mass of the cake, it would be:
price = x * 0.2
where x is the mass of the cake in ounces, that is to say if for example a cake has a mass of 10 ounces, it would be:
price = 10 * 0.2 = 2
which means that each cake costs $ 2
Given the case of the volume, we must first multiply the density by this volume in order to calculate the mass and finally the price.
price = x * 0.454 * 0.2
where x is the volume of the cake in cubic inches, if for example the volume is 10 cubic inches it would be:
price = 10 * 0.454 * 0.2 = 0.908
which means that each cake costs $ 0.9
I'm pretty sure you would need to multiply 2/5 by 40.
So, if you multiply 2/5 by 40, you need to turn 40 into a fraction with 1 being the denominator.
2/5 x 40/1 = 80/5
Since the product is an improper fraction, you would simplify it to a whole number.
80/5 = 16.
He can expect to hit it 16 times to get a hole in one.
I hope I am right and have a great day.