1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga nikolaevna [1]
3 years ago
5

60 ones = how many tens

Mathematics
2 answers:
asambeis [7]3 years ago
6 0
6 tens ................
Ulleksa [173]3 years ago
5 0
60 ones are 6 tens because 10 goes into 60 ones 6 times
You might be interested in
Farmer John sells a dozen of eggs for $1.56. What is the unit cost per egg?
Klio2033 [76]

Step-by-step explanation:

There are 12 in a dozen, so each egg would cost $1.56.

Now, you must multiply $1.56 by 12. Now you can find the answer from here. Hope this helps!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
a recipe for 1 loaf of bread calls for 2 cups of flour, 12 tablespoons of water, and 1 teaspoon of salt. The recipe can be scale
natulia [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

A recipe for 1 loaf of bread calls for 2 cups of flour, 12 tablespoons of water and 1 teaspoon of salt.

Therefore, if we add 2 loaves of bread then double of ingredients will be required for the recipe.

In the same way if 4 loaves of bread have been added, 4 times ingredients will be required.

If 3 cups of flour are added then 3 times of other ingredients will be required.

So the table will be,

Number of loaves   Cups of flour   Tablespoons of water    Teaspoons of salt

         1                             2                        12                                1

         2                             4                       24                                2

         4                             8                       48                                4

         3                             6                       36                                3

4 0
2 years ago
What is the unit cost of $9 for $56.07
Dmitry [639]

Answer:

Hmm.. I'm stumped

Step-by-step explanation:

Just here to say you can do it without brainly, you're smart!

6 0
2 years ago
What is the value of y=4x−2<br> when x=3<br> ?
MariettaO [177]

Answer:

y = 10

Step-by-step explanation:

y = 4(3) - 2

y = 12 - 2

y = 10

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELPPP PLEASE!!! IM BEING TIMED!!!
Elena-2011 [213]

Answer:

y=2x+4

Step-by-step explanation:

8=2(6)+b

8=12+b

4=b

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What do I put next<br> Please help
    12·1 answer
  • Find the discriminant of x^2+6x+13=0. What does this number tell you about how many real solutions there are to the equation? Sh
    12·2 answers
  • Which statement describes the solutions of this equation?
    15·2 answers
  • Which of the following is NOT a rational number?
    7·1 answer
  • Solving y=5/2x-1 and y=-1/2x+5 on a graph
    13·1 answer
  • Here is a list of numbers.
    5·1 answer
  • Irina has 6 tubs yogurt. She wants to scoop it all into bowls. Each bowls holds 1/4 tub of yogurt. Which division equation can b
    8·2 answers
  • Coach James and Mrs. Burch each conduct a survey at Highland Middle School to determine the ages of students in the cafeteria du
    10·1 answer
  • A quantity with an initial value of 860 grows exponentially at a rate of 75% every 9 days. What is the value of the quantity aft
    10·1 answer
  • Find the inverse please and thank you
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!