1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepladder [879]
3 years ago
10

Decrease 950 by 36%.

Mathematics
2 answers:
mel-nik [20]3 years ago
7 0

Answer:

608

Step-by-step explanation:

  1. 100-36 =64 which means you want the answer to be 64% of the original value.
  2. Find 10% of 950 = 95
  3. Mulitply by 6.4 because 10 times 6.4 = 64
  4. 95 * 6.4 =608

horsena [70]3 years ago
6 0

Answer:

342

Step-by-step explanation:

950×0.36=342.....

You might be interested in
Johan always wears a shirt, pants, socks, and shoes. He owns 20 pairs of socks, 5 pairs of shoes, 10 pairs of pants, and 8 shirt
DerKrebs [107]

Answer:

Johan can make 8000 different outfits.

Step-by-step explanation:

Johan needs to pick one of each (shirt, pants, socks and shoes) to make a outfit. The number of socks he has is 20 pairs, so he has 20 possibilities for socks. In the same way, the number of possibilities for shoes is 5, for pants is 10 and for shirts is 8.

So, to find the number of outfits he can make, we need to multiply all the possibilities for each case, so:

Number of different outfits = 20 * 5 * 10 * 8 = 8000.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help meeeee ASAP
dimaraw [331]

The correct answer is 3 inches squared.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I really don't understand this.
prohojiy [21]

Answer:

parang wla po yung answer

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *
mario62 [17]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

3.6/3=1.2

you would divide for the unit rate or in other words simplify it.

7 0
3 years ago
A football team loses an average of 3 yards per play. How many yards
Minchanka [31]

The expression would be:

3x

x=number of plays

Insert 4:

3(4)

=12

They would 12 yards after 4 plays if losing 3 yards every play.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • North shore community college reimburses faculty members $.298 cents per mile to go to a workshop. professor wells submitted her
    8·1 answer
  • The x-intercept of the line whose equation is 2x-3y=6 is....<br><br> 3<br> 6<br> -2
    11·1 answer
  • Help please!! I need help on my FSA practice
    14·1 answer
  • If f(x) = 1-x which value is equivalent to |f(i)|
    11·1 answer
  • Create a table with the results from parts one and two. Your table should list the source, description of the source, and whethe
    10·2 answers
  • At noon a train leaves Washington, D.C., headed for Miami, Florida, a distance of 1100 miles. The train travels at a speed of 60
    11·1 answer
  • Whats a scalene triangle
    7·2 answers
  • Roberto has a certain number of songs on his MP3 player. Each week, he plans to add 4 more songs. After 5 weeks, he had 40 songs
    9·1 answer
  • Please check the image below for more info on the question
    12·2 answers
  • 8. Higher Order Thinking Colby's dog gave birth to 6 puppies. Each puppy in the litter now has a mass of about 3 kilograms. Abou
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!