1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sveta_85 [38]
3 years ago
6

The manager of a store selling tea plans to mix a more expensive tea that cost $7 per pound with a less expensive tea that cost

$4 per pound to create a hundred forty pound blend that will sell for $6.10 per pound. How many pounds of each type of tea are required?

Mathematics
1 answer:
Aleks [24]3 years ago
3 0
We define the variables of the problem:
 x = expensive tea
 y = less expensive tea
 We write the system of equations:
 7x + 4y = 6.10 * (140) = 854
 x + y = 140
 The system of equations is:
 7x + 4y = 854
 x + y = 140
 Resolving we have:
 x = 98
 y = 42
 Note: see attached image for the solution.
 Answer:
 
They are required:
 
expensive tea = 98 pounds
 
less expensive tea = 42 pounds

You might be interested in
Nicolas sold 86 newspapers on Monday 79 on Tuesday and 68 on Wednesday and 83 on Friday how many newspapers did Nicholas sell on
natima [27]

Answer:

75

Step-by-step explanation:

86+79+68+83=316

391-316=75

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need the equation for this ASAP!
Sindrei [870]

Answer:

5.714 liters of the 5% solution and 4.286 of the 40%.

Step-by-step explanation:

Let x be the volume of 40% solution and y = volume of the 5% solution.

x + y = 10

0.40x + 0.05y = 0.20(x + y)

From the first equation x = 10 -y so we have:

0.40(10 - y) + 0.05y = 0.20( 10 - y + y)

4 - 0.40y + 0.05y = 2

-0.35y = -2

y = 5.714 liters of the 5%.

and x =  10 - 5.714 = 4.286  liters of the 40% solution.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Function: f(x) = 2x + 1<br> It x = 0, what is the y output?
Maru [420]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

i think i helped successfully

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Maggie needs to spend at least six hours each week practicing the piano. She has already practiced 3
grandymaker [24]

Answer:

t ≥ 1.5

Step-by-step explanation:

Lets take time for practicing the piano to be t

The number of hours to practice per week should be at least 6 hours

This is written as t ≥ 6

She already practiced 3 hours this week, thus the remaining hours to practice should be

t ≥ 3

The minimum remaining hours to practice for the remaining 2 days should be

t=3

If these hours are evenly divided, then in a single day she should practice

for t ≥ 1.5

8 0
3 years ago
Add 12 and 8 and then divide by 8 as an expression help please
Black_prince [1.1K]

Answer:

(12 + 8)/8 = 2.5

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 16-cup bottle of fabric softener costs $16.80. What is the price per pint?
    5·2 answers
  • Omari and his two cousins received the same amount of money to go to the movies. Each boy spent $15. Afterward, the boys had $30
    12·1 answer
  • The scatter plot shows the relationship between the number of car accidents in a month and the number of drivers attending a pro
    13·1 answer
  • julie has 3/4 quart of fruit juice. she pours the same amount into each of the 4 glasses. which equation represents the fraction
    10·2 answers
  • Select the graph that represents the inequality <br><br> 2x + 3y &lt;= 6
    9·2 answers
  • ANSWER PLZ QUICK AND FAST WHAT THE ANSWER
    10·1 answer
  • Please Help Me Im timed
    6·1 answer
  • Parallel to y = 3x − 2 and passes through (1, 4)
    5·1 answer
  • Find the measure of one interior angle of a regular 7-gon
    11·1 answer
  • 4.06 Question 3
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!