1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pogonyaev
4 years ago
9

Write a division algebra equation that has a solution of 42

Mathematics
1 answer:
alina1380 [7]4 years ago
5 0
Here, we can do x/2 = 21. Multiply both sides by 2 to get x = 42. Hope this helps.
You might be interested in
What is the answer(10+66-4to the power of 2)÷(3+3)in order of operations
nexus9112 [7]
66+10 would equal 77. 77 subtracted by 4 equals73 73 squared equals 5329. 5329 divided by 6 is 888.166667
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What single decimal multiplier would you use to decrease by 2% followed by a 7% decrease?
serg [7]
Here is your answer.

3 0
3 years ago
Quick calculus question work doesn't have to be shown
Vinil7 [7]
\bf \textit{volume of a sphere}\\\\
V=\cfrac{4\pi r^3}{3}\implies V=\cfrac{4\pi }{3}r^3
\\\\\\
\cfrac{dV}{dt}=\cfrac{4\pi }{3}\cdot \stackrel{chain~rule}{3r^2\cdot \cfrac{dr}{dt}}\quad 
\begin{cases}
\frac{dr}{dt}=50\\
r=6
\end{cases}\implies \cfrac{dV}{dt}=\cfrac{4\pi }{3}\cdot 3(6)^2\cdot 50\\\\\\ \cfrac{dV}{dt}=\stackrel{\frac{cm^3}{s}}{7200\pi}
5 0
4 years ago
Han's house is 450 meters from school. Lin's house is 135 meters closer to school. how far is Lin's house from school
Alenkinab [10]

Answer:

Lins house is 315 metres from school

Step-by-step explanation:

It's simple, just do 450-135.

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
A hairdresser combined three bottles of shampoo into one bottle. The first bottle had 4.8 ounces of shampoo, the second bottle h
Korvikt [17]

Answer:

about 20

Step-by-step explanation:

its kindergarden math

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the unit rate to the nearest cent per ounce if there is size is pint and the quantity is 16oz and the price is $3.98
    5·1 answer
  • A segway travels 12.5 miles every 1/2 hour. What is the unit rate of miles per hour?
    8·1 answer
  • In a sample for a survey, each person has the same chance of being chosen.
    8·1 answer
  • (60 points to best answer) (asap please and thank you)
    12·1 answer
  • The area of triangle formed by points of intersection of parabola y=a(x−1)(x−4) with the coordinate axes is 3. Find a if it is k
    11·1 answer
  • What does 2b+9 when b=3 like the hell
    5·2 answers
  • A studio is buying four (4) MP3 players for $129.55 each. Estimate the least number of $100 bills needed to buy the MP3 players.
    11·2 answers
  • Evaluate the expression <br><br> 10 - 4 / 2
    6·2 answers
  • Please helppp i need to finish it
    12·1 answer
  • Pls answer the top one!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!