Answer:
$148.50.
Step-by-step explanation:
Hourly wage for time and a half = 11 * 1.5
=$16.50
For 9 hours she earns 16.50 * 9
= $148.50.
Answer:
Yo im taking the same thing tell me what answer you get because i eed it to.
Step-by-step explanation:
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1
Answer:
30.53
Step-by-step explanation:
24 x 1.06 = 24.44 (6% tax added to 24)
24.44 x 1.20 = 30.53 (20% tip added on top)
Answer:
+ 12
Step-by-step explanation:
8 - (- 4) = 8 + 4 = 12