1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
777dan777 [17]
2 years ago
9

Please help!!!

Mathematics
1 answer:
lord [1]2 years ago
7 0

Answer:

1a) Yes

1b) No

1c) Yes

1d) No

1e) Yes

1f) Yes

Step-by-step explanation:

1a) 3+4>5

     7>5 Yes

     4+5>3

      9>3  Yes

      5+3>4

      8>4 Yes

    <u> </u><u>Yes</u>

1b) 1+4 =5

No

<u>No</u>

1c) 1+5>5 Yes

      5+5>1 Yes

      1+5>5 Yes

<u>Yes</u>

1d) 4+3<8 No

<u>No</u>

1e) 8+8>4 Yes

    8+4>8 Yes

    8+4>8 Yes

<u>Yes</u>

1f) 4+4>4 Yes

  4+4>4 Yes

 4+4>4 Yes

<u>Yes</u>

       

You might be interested in
You are constructing a line perpendicular to line y through point X, which is not on line y. Which of the following is not a nec
sergiy2304 [10]

Answer:Ur answer is C

5 0
2 years ago
Hannah and Dawson have both invested money in savings accounts with APYs of 3.2%. If Hannah's account has a balance of $31,000 a
9966 [12]

Answer:

$341.07

Step-by-step explanation:

Hanna and Dawson both invested at 3.2% = 0.032

Hannah has balance of 31,000 in account

Dawson has balance of 42000 in account

Interests earned by both are

1)Hannah -P(1+i)^-n

=31000(1+0.032)^-1

=31000(1.032)^-1

=31000(0.968992)

=$30038.752

=$30038.75

Interest earned by Dawson is $31,000 - $30038.75 = $961.25

2)Dawson-  P(1+i)^-n

=42000(1+0.032)^-1

=42000(1.032)^-1

=42000(0.968992)

=$40697.664

=$$40697.664

Interest earned by Dawson is $42,000 - $40697.66= $1302.32

3) Hence the amount that Dawson earns than is:

=$1302.32-$961.25

= $341.07

3 0
3 years ago
Point A is at (-2,-2)?<br> true or false
vladimir1956 [14]

A= (2,-2)
B= (-2,-2)
C=(2,4)
D=(-2,2)

if this helped Brainliest me on this answer it helps alot :))

6 0
11 months ago
b. If each square has a side length of 61 cm, write an expression for the surface area and another for the volume of the figure
Blababa [14]

Answer:

6*(61^2) and 61^3

Step-by-step explanation:

If the squares have a side length of 61 (assuming this is a cube) our surface area is 6*(61^2) because each side is a square and there are six sides.

As for the volume, we have 61^3.

Hope this was helpful.

~cloud

8 0
2 years ago
Derrick will need $39,500 in 10 years for college tuition. How much should his parents invest now at 9.5% annual interest, compo
erastova [34]

Answer:

His parents should invest $15,278.16 to reach this goal ⇒ 4th answer

Step-by-step explanation:

* Lets explain how to solve the problem

- Derrick will need $39,500 in 10 years for college tuition

∴ The future amount is $39,500

∴ The time for investment is 10 years

- P is the money his parents invest now at 9.5% annual interest,

 compounded daily

∴ The rate is 9.5% per year compounded daily

- The formula of the compounded interest is:

  A=P(1+\frac{r}{n})^{nt} , where

# A is the future value of money

# P is the value of investment

# r is the rate of interest in decimal

# t is the time of investment

# n is the period of the time

∵ A = $39,500

∵ t = 10

∵ r = 9.5/100 = 0.095

∵ n = 365 ⇒ compounded daily

- Lets use the formula above to find P

∴ 39500=P(1+\frac{0.095}{365})^{365*10}

∴ 39500=p(2.58539)

- Divide both sides by 2.58539

∴ P = $15278.16

∴ His parents should invest $15,278.16 to reach this goal

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is a conversion factor that you can use to convert gallons to pints?
    10·1 answer
  • Jay and Blair went fishing. Together, they caught 27 fish. Jay caught 2 times as many fish as Blair. How many fish did Jay and B
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ME!<br><br><br> what is ur name<br><br><br> jk<br><br><br> what is 5 +5x (7x)=4
    5·1 answer
  • -3x+2y=6 Find the intercepts. Show your work.
    15·1 answer
  • What is the Pythagorean Theorem? Please describe it in detaill!!
    6·1 answer
  • If Greg purchased 6 cups of yellow paint for $54, what is the unit price per cup of yellow paint?
    10·1 answer
  • Please answer quick please
    10·1 answer
  • This is a long question so look at the picture thank<br> you
    9·2 answers
  • Is -27 greater than -28
    11·1 answer
  • Can I get this answer needed ASAP!! S= 18w + 38
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!