DFC equals 180 because all triangles add up to 180. And their sides are the same so 180/3=60
<span>If you are reading a story problem that says one and a half this would indicate the mixed number 11/2 or the decimal 1.5, which are all equivalent.</span>
Answer:
Unit rate is $7 per pound.
6 pounds will cost $42
You can buy 10 pounds for $70
Step-by-step explanation:
28/4 = $7 --> Unit rate is $7 per pound.
7 × 6 = $42 --> 6 pounds will cost $42
70/7= 10 --> You can buy 10 pounds for $70
Answer:
y= -30
Step-by-step explanation:
THis is because you substitue 3 for X and then multiply -10 and 3 and a negative times a positive is a negative so -10 times 3 is -30
Step-by-step explanation:
As seen from the graph, f(x) and g(x) intersect each other when x = 3.
Hence, f(3) = g(3).