1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hram777 [196]
3 years ago
13

-6x + 2y = 16 -4x + y = 9 Can someone show me how to solve the system?

Mathematics
1 answer:
sineoko [7]3 years ago
5 0

First you can either substitute or elimination.

So what I did was (2) -6x+2y=16  -------> -12x+4y=32

(-3) -4x+y=9 -------------------------------------> 12x-3y= -27

which would come to y=5 and if you put it back in both equations which would make x= -1

You might be interested in
The total cost of five pens and eight mechanical pencils is 12.65. The cost of each mechanical pencil is 0.75 cents. Which repre
Tanya [424]

Answer:

the cost of each pen is 1.33

Step-by-step explanation:

if you multiply 0.75 by 8 you get 6 after that you subtract 6 from 12.65 which means you have 6.65 which you divide by 5 which equals 1.33  

7 0
3 years ago
A newborn child receives a $20,000 gift toward a college education from her grandparents. How much will the $20,000 be worth in
Wittaler [7]

Answer:

21 Savage- ALOT

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Could i get some help 14m+2n-5(m-4n)-6n
frosja888 [35]

Answer:

9m + 16n

Step-by-step explanation:

14m+2n-5m+20m-6n

9m+2n+20n-6n

add like variable

9m + 16n

3 0
2 years ago
What value should go in the empty boxes to complete the calculation for finding the product of 0.61 × 0.45? Both numbers are the
nalin [4]

its 0.106 because I said so

7 0
3 years ago
3. According to the diagram above, what is 2xº?<br> (A) 18⁰<br> (B) 27°<br> (C) 36°<br> (D) 54
RUDIKE [14]
According to the diagram the answer is 36degree
3 0
1 year ago
Other questions:
  • Ricardo has a square hot tub. He wants to build a square
    11·1 answer
  • What percent of 98 equals 49
    12·2 answers
  • PLEASE HELP ME!! ASAP BEST ANSWER WILL BE MARKED BRAINLIEST!!
    11·1 answer
  • A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food in dollars per pound?
    9·2 answers
  • I need help on this question
    13·2 answers
  • Use the regression calculator to compare the teams’ number of runs with their number of wins.
    10·2 answers
  • PLS HELP QUICK I NEED THIS DONE TODAY AND I NEED HELP WITH 4 OF THEM BUT I CAN ONLY GO ONE BY ONE SO IF YOU ANSWER THIS ONE PLS
    7·2 answers
  • R=26 in. find the diameter.
    6·1 answer
  • Find the missing side or angle.
    11·1 answer
  • Ms. Jones washed 2/5 of her laundry. Her son washed 1/4 of it. How much of the laundry still needs to be washed?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!