1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
uysha [10]
3 years ago
10

Please show work! Colton sold a total of 28 t-shirts and sweatshirts as a part of a fundrasier for his football team. If t-shirt

s cost $12 each and sweatshirts cost $20 each and he raised a total of $424, how many t-shirts did he sell? (I'm just really stuck on this problem :/ )
Mathematics
1 answer:
Dafna1 [17]3 years ago
5 0
11 sweatshirts and 17 t shirts
You might be interested in
Can someone help me with my math? it is about 45 questions and wont take too long :(
tensa zangetsu [6.8K]

The slope is the change in Y over the change in X.

Use the two blue dots on the graph :

(-1,0) ans (3,4)

Slope = (4 - 0) / (3 - -1)

= 4 / 4

= 1

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the expressions are equivalent to the one below? 7x(6+3)
frosja888 [35]
A. Is the answer
Hope this helped :)
5 0
3 years ago
the expression 7x + 300 represents the amount of interest that is being paid for a new tv in dollars, where x is months. what do
blsea [12.9K]

Answer:

7x means that you are paying for 7 months. and 7x is a term.

Step-by-step explanation:

Rules for whether its a term, coefficient, or factor:

a TERM has a variable. 7x is a term.

a COEFFICIENT is the number part of a term. in 7x, the coefficient is 7.

a FACTOR  is something which is multiplied by something else. A factor can be a number, variable, term, or a longer expression.

6 0
3 years ago
Which value is equivalent to 7 to the 3rd power
Jlenok [28]

Answer:

343

Step-by-step explanation:

7³ = 7 × 7 × 7

= 343

4 0
3 years ago
Angie paid $66.50 for 3.5 yards of fabric. What is the price of 1 yard of fabric?
tatyana61 [14]

Answer:

$19

Step-by-step explanation:

First you need to make a equation out of given information and this will be easiest to solve as an equation.

3.5      $66.50

1               x

-----------------------

3.5:1=66.50:x

3.5x=66.50/:3.5

x=19

On the right side you put one information(in this case number of yards) and on the left other information(cost) and you make proportion from up to down and solve for x.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Your cat is trapped on a tree branch 10 feet above the ground. Your ladder is only 12 feet long. If you place the ladder’s
    7·1 answer
  • John brought in chocolate bars for the third grade for winning the raffle there are thirty two students and only twenty five can
    11·2 answers
  • Can you please help with the first question!!!!
    9·2 answers
  • What number is 150 more than the product of 5 and<br> 4892
    12·1 answer
  • What is 5 8/12 as a mixed number in its simplest form
    13·1 answer
  • -7x + y = -19<br> –2x+3y=-19
    13·1 answer
  • Change 25/6 to mixed fraction​
    10·1 answer
  • What is √18x^6 written in simplest for? assume all variables are positive.
    9·1 answer
  • ILL GIVE BRAINLIES!!!!<br> Please explain! Thank you!
    11·2 answers
  • A cone has a circular base of radius 8m. Given that the total surface area of the cone is 350m^2, find the slant height
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!