1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Effectus [21]
3 years ago
11

Keith wants to make cupcakes. To make cupcakes he needs 1 3/10 cups of flour per batch of cupcakes. If Keith has 13 cups of flou

r,then how many batches of cupcakes can Keith make?
Mathematics
1 answer:
marin [14]3 years ago
4 0

Answer: Keith can make 10 batches of cupcakes.

Step-by-step explanation:

To make cupcakes, he needs 1 3/10 cups of flour per batch of cupcakes. Converting 1 3/10 cups of flour into improper fraction, it becomes 13/10 cups of flour.

Let x represent the number of batches of cupcakes that Keith can make If Keith has 13 cups of flour, . Therefore,

13/10 cups of flour = 1 batch of cupcakes

13 cups of flour = x batch of cupcakes

Cross multiplying, it becomes

13/10 × x = 13 × 1

13x/10 = 13

13x = 13 × 10 = 130

x = 130/13 = 10

You might be interested in
The owner of an orange grove estimates that if 24 trees are planted per acre, then each mature tree will yield 600 oranges per y
tia_tia [17]

Answer:

16428 oranges

Explanation:

Total yield = number of trees × number of oranges in each tree

Initial yield = 600×24= 14400 oranges

To find the equation needed, let x = additional trees and y= total yield

Number of trees = 24 +x

Number of oranges in each tree = 600-12x

Equation of total yield y= (24+x)(600-12x)

y= 14400-288x+600x-12x²

y= -12x²+312x+14400

Using a graphing calculator, from the graph drawn for this quadratic equation, we notice that it is a parabola. Therefore to find the maximum value, we should find the maximum point which is at the vertex of the parabola, we use the formula x= -b/2a

A quadratic equation is such: ax²+bx+c

Therefore x =-312/2×-12

x= -312/-24

x= 13

So we can conclude that in order to maximise oranges from the trees, the person needs to plant an additional 13 trees. Substituting from the above:

24+x=24+13= 37 trees in total

y= -12x²+312x+14400= -12×13²+312×13+14400= -2028+4056+14400

=16428 oranges in total yield

8 0
2 years ago
Write a polynomial that represents the length of the rectangle<br><br> help please !!
disa [49]

Answer:

\textsf{Length}=0.8x^2-0.7x+0.7\quad \sf units

Step-by-step explanation:

Area of a rectangle = width × length

Therefore, to find the length of the rectangle, we need to divide the area by the width.

Using long division:

\large\begin{array}{r}0.8x^2-0.7x+0.7\phantom{)} \\x+0.5{\overline{\smash{\big)}\,0.8x^3-0.3x^2+0.35x+0.35\phantom{)}}}\\-~\phantom{(}\underline{(0.8x^3+0.4x^2)\phantom{-b))))))))))))))}}\\0-0.7x^2+0.35x+0.35\phantom{)}\\ \underline{-~\phantom{()}(-0.7x^2-0.35x)\phantom{-b)))))}}\\ 0.7x+0.35\phantom{)}\\\underline{-~\phantom{()}(0.7x-0.35)}\\ 0\phantom{)}\end{array}

Therefore, the <u>length</u> of the rectangle is:

0.8x^2-0.7x+0.7

5 0
2 years ago
I NEED HELP I WILL MARK IT BRAINLY
lana66690 [7]

Answer:

W=2/(P-2L)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
An online camping supplies outlet charges $14 for a canteen,
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

Part A: 14x + 2

Part B: CJ's order is $30, and Cameron's order is $58.

Step-by-step explanation:

<u>Part A:</u> The total cost of the order would be $14 multiplied by the amount of canteens, plus the shipping price of $2. This is what my expression represents.

<u>Part B:</u>

CJ's Order:

14(2) + 2 =

28 + 2

$30

Cameron's Order:

14(4) + 2 =

56 + 2 =

$58

Hope this helps! :D

3 0
2 years ago
By using (17,-13) (17,8) what is the slope
uysha [10]
Y2-y1/x2-x1

8-[-13]/17-17

21/0

this is called undefined because its denominator is zero.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Line segment EF is shown on a coordinate grid:
    7·2 answers
  • How many people swimming during this time
    9·1 answer
  • A pillar candle is shaped like a cylinder with a radius of 1.5 inches. The candle holds 123 cubic inches of wax. How tall is the
    11·2 answers
  • Complete the equation of the line through <br> (-8,8) and (1,-10).<br> use exact numbers <br> Y=
    15·2 answers
  • Help I don’t get these
    8·1 answer
  • What is the answer please tell me ​
    10·1 answer
  • A 16-fl oz bottle of juice cost $2.00 what is the unit cost
    10·1 answer
  • Name both pairs of alternate exterior angles
    8·2 answers
  • How much is the cost of two hot dog, one french fries and one soda ?Hot dog $2.85 french fries $2.35 Soda $1.20
    5·1 answer
  • What is the difference between 22,769 and 18,995
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!