1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nonamiya [84]
3 years ago
8

If the area of a rectangle is 42 what is the perimeter?

Mathematics
1 answer:
mihalych1998 [28]3 years ago
7 0

Answer:

110 is the answer

hope this helps

have a good day :)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Evaluate the expression when c = -6 And y = 7<br><br> y - 9c
GrogVix [38]
The answer is 61. hope that help.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two cars traveled equal distances in different amounts of time. Car A traveled the distance in 2 h, and Car B traveled the dista
nikitadnepr [17]
I hope this helps you

8 0
3 years ago
Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake?
netineya [11]

Answer:

e e enene

Step-by-step explanation:

enenenee

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Josh bought 24 pounds of rice for $10. How many dollars did he pay per pound of rice?
8_murik_8 [283]

To find the cost per pound of rice, we can divide.

10 / 24 ≈ $0.42

A pound of rice approximately costs $0.42

Best of Luck!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Free p0int first come first serve
photoshop1234 [79]

Answer:

Step-by-step explanation:

Thanks for the points

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What does (fog)(x) mean?
    5·2 answers
  • The area of a rectangular wall of a barn is 192 sq. Ft. It's length is 8 ft. Longer than twice it's width. Find the length and w
    11·1 answer
  • Students planted 4(2x+3y) amount of trees on saturday and then 3(5x+4) amount of trees on Sunday. What is the total amount of tr
    11·1 answer
  • Mckenzie bought 1.2 pounds of coffee for 11.82 what was cost of per pound
    10·1 answer
  • 16. What is the rate of decay, r (expressed as a decimal), for data best modeled by the exponential function y=63.4(0.92)^x?
    12·1 answer
  • Identify the constant term in this expression 24m+ 4n- 12m +3
    7·2 answers
  • Please help me please!!! I need this.
    5·2 answers
  • Help pls! i cant figure it out
    12·2 answers
  • What does the ordered pair (2,3) represent?<br> A is scratched out
    13·2 answers
  • b) The first five terms in a different sequence are -29, -26, -21, -14, -5. Find, in terms of n, a formula for the nth term, V,
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!