1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Veseljchak [2.6K]
3 years ago
12

1/2= ?/8+3/?=?/12 find the missing number to make these fractions equal.

Mathematics
1 answer:
azamat3 years ago
7 0

Answer:

  (1, 8, 6) or (2, 12, 6) or (3, 24, 6)

Step-by-step explanation:

The last number must be 6:

  1/2 = 6/12

The other two numbers cannot be 6, but can have several values:

  1/2 = 1/8 +3/8 = 6/12

  1/2 = 2/8 +3/12 = 6/12

  1/2 = 3/8 +3/24 = 6/12

__

There are a variety of negative solutions as well. For example, ...

  1/2 = -8/8 +3/2 = 6/12

You might be interested in
Energy for both renewable and nonrenewable sources originally comes from
Korvikt [17]

Answer:

d

Step-by-step explanation:

the sun is the primary source

6 0
2 years ago
Is 0.002475 rational or irrational?
pickupchik [31]
I think the answer is irrational
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Using the numbers 5, 8, and 24, create a problem using no more than 4 operations (adding, subtracting, multiplication, division,
nalin [4]
<span>√(5*8*24)      or anything along those lines, you can switch the numbers around , it wont matter</span>
3 0
3 years ago
What’s the inequality of N&lt;-1
Juliette [100K]

Answer:

ℎℎ ℎ

Step-by-step explanation:

ℎℎℎℎ ℎ <em /><em /><em /><em /><em /><em /><em /><em><u /></em><em><u /></em><em><u /></em><em><u /></em><em><u /></em><em><u> </u></em><em><u /></em><em><u /></em><em><u /></em><em><u /></em><em><u /></em><em><u> </u></em><em><u>ℎ</u></em><em><u /></em><em><u /></em><em><u /></em><em><u /></em>

7 0
2 years ago
The cost of a lack has increased by 30% to £65. Work out the original price
Sveta_85 [38]
Cost of lack increased by 30%

new cost of lack will be = 100% + 30% = 130%

We are given that new cost = £65

Thus 130% of original cost = 65

100% of original cost = 65 × 100/130 = £50

Thus original price was £50
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Steve washed 15 cars in 3 hours.how many cars can he wash in 7 hours?
    11·1 answer
  • 3 ( 1 - 3x =2 (-4× + 7)​
    11·1 answer
  • the marked price of a mobile is rs 5000.the price is 25%above the cost price.ifthe mobile is sold allowing 25%discount find prof
    7·1 answer
  • Mrs. Kelly's brother is 15 year younger than her. Their combined ages add up to 62 years. What is Mrs. Kelly's age
    15·1 answer
  • Stella buys a one-pint bottle of juice for $2.72. What is the unit rate of the
    6·1 answer
  • Can anybody help me solve this
    10·1 answer
  • Can i get some help? :') I dont know what im doing
    6·1 answer
  • A store buys 13 sweaters for $52 and sells them for $377. How much profit does the store make per sweater?
    11·2 answers
  • What is the image point of (1,-2)after a translation right 4 units and down 4 units?
    5·1 answer
  • What would step 3 look like after you have added the two equations?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!