Stella buys a one-pint bottle of juice for $2.72. What is the unit rate of the
1 answer:
Answer: 0.17
Step-by-step explanation:
If she bought one pint of juice and there are 16 fluid ounces in one pint then you would take 2.72 the cost of it and divide ut by 16. So, 2.72/16 which is 0.17.
You might be interested in
Answer:
17.6
Step-by-step explanation: Rounded to the nearest 0.1 or
the Tenths Place.
Answer:
There are only 1
Pairs of integers satisfying a÷b = -2
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
the first one
Answer:
c
Step-by-step explanation:
252 = 7 *36
36 = 6 *6 = 6²
a² -b² = (a + b)(a - b)
7h² - 252k² = 7(h² - 36k²)
= 7(h² - [6k]² )
= 7(h +6k)(h - 6k)
Answer:
6
Step-by-step explanation: