1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vladimir79 [104]
2 years ago
6

Stella buys a one-pint bottle of juice for $2.72. What is the unit rate of the

Mathematics
1 answer:
luda_lava [24]2 years ago
3 0

Answer: 0.17

Step-by-step explanation:

If she bought one pint of juice and there are 16 fluid ounces in one pint then you would take 2.72 the cost of it and divide ut by 16. So, 2.72/16 which is 0.17.

You might be interested in
Volume of a rectangular prism.. PLEASE HELP
kondaur [170]
\text {Volume = } \dfrac{5}{2x + 8}   \times  \dfrac{x+4}{4}  \times  \dfrac{12}{x}

---------------------------------------------------
Take out (x + 4) as a common factor :
---------------------------------------------------
\text {Volume = } \dfrac{5}{2(x + 4)}   \times  \dfrac{x+4}{4}  \times  \dfrac{12}{x}

---------------------------------------------------
Cross out (x + 4) :
---------------------------------------------------
\text {Volume = } \dfrac{5}{2}   \times  \dfrac{1}{4}  \times  \dfrac{12}{x}

---------------------------------------------------
Rewrite 12 as 4 x 3 :
---------------------------------------------------
\text {Volume = } \dfrac{5}{2}   \times  \dfrac{1}{4}  \times  \dfrac{4 \times 3}{x}

---------------------------------------------------
Cross out 4 :
---------------------------------------------------
\text {Volume = } \dfrac{5}{2}   \times  \dfrac{ 3}{x}

---------------------------------------------------
Combine into single fraction:
---------------------------------------------------
\text {Volume = } \dfrac{15}{2x}
7 0
2 years ago
Below is a graph that represents the total profits for a third month. Write the equation of the line that represents this graph.
Galina-37 [17]

I do believe it is -1 1/2 because I chose two points on the graph (0, 300) and (150, 200). To find slope you need to plug it into an equation, which in this case looks like, (150-0)/(200-300) which then goes to 150/-100, which then simplifies to 15/-10, and then it converts to -1 1/2.

6 0
2 years ago
How many sides does the polygon have ?
Lilit [14]

Answer: The answer is 20

Step-by-step explanation: If all interior angles are 162o , polygon has 20 sides.

6 0
2 years ago
Bags are filled with bird food at a rate of 420 grams per second.
Eduardwww [97]

Answer:

302

Step-by-step explanation:

420(grams per sec)x60(seconds in a min) = 25,200(grams per min)

25,200x60(min in an hour) = 1,512,000(grams an hour)

1,512,000/1,000(grams in a kilogram) = 1,512 (kilograms per hour)

1,512/20 (size of bag) = 75.6 (bags filled per hour)

75.6x4(hours elapsed asked by the question) = 302 bags completly filled in 4 hours

3 0
2 years ago
PLEASE HELP ASAP!!! 2. Calculate the volume of this solid using the formula V=Bh (all angles are 90 degrees).
Softa [21]

Answer:

V = 27/64 cubic inches

Step-by-step explanation:

Given the information in the photo:

  • The height: 3/4 in
  • The length : 3/4 in
  • The width : 3/4 in

The volume of this solid using the formula

V=Bh where:

  • h is the height
  • B is the area of the base = The length * The width

=> The volume of this solid is:

V = 3/4 * 3/4 * 3/4

<=> V = 27/64 cubic inches

Hope it will find you well

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Last year, the Humane Society of a certain city took in 21,320 animals. If the Humane Society was open all 52 weeks that year, h
    12·2 answers
  • The volume of a cone is 218 cubic centimeters and the height of the cone is 13 cm. What is the radius of the cone to the nearest
    7·1 answer
  • PLEASE HELP WITH MATH QUESTION!!
    8·1 answer
  • If cos A= .5410 and A is an angle between 0 and 90
    10·1 answer
  • What is the slope<br> of the graph?
    11·1 answer
  • Answer for 30points!!!!
    9·2 answers
  • Simone buys slices of pizza that cost $1.25 each. She spends a total of $11.25 on them. Which
    7·1 answer
  • Okay have posted the next one.
    14·2 answers
  • A can of juice has a radius of 5 inches and a height of 8 inches. What is the volume of the can?
    10·1 answer
  • A triangle has two sides measuring 8. 5 cm and 15 cm. What is the greatest whole number length possible for the third side? expl
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!