First step: Isolate the term that has x. To do that, subtract 2y from both sides.


Now divide both sides by 3.

Answer:
0.0365 pounds per dollar
$2.79 per pound
$2.79 per pound is typically used
Step-by-step explanation:
13.95/5 = $2.79 per pound
5/13.95 = 0.0365 pounds per dollar
Yes, because the ratios are equivalent between each pair of values.
Answer:
Natural numbers are the counting numbers, meaning that they make up the set {1,2,3,4,5,...} So , 4/5 is belong to natural number
Answer:
there are different
Step-by-step explanation: