1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Monica [59]
3 years ago
15

PLZ HELP!!!

Mathematics
2 answers:
Goshia [24]3 years ago
6 0
The first and last choices are the only ones whose angles total 180 degrees, so they're the only possible triangles.
vagabundo [1.1K]3 years ago
3 0
30+60+90=180
55+35+80=180
25+65+90+180
The others are not possible as they do not have 180 degrees
You might be interested in
20liters of mixture contain milk nad water in the ratio 5:3 if 4liters of the mixture are replaced by 4 liters of milk find the
Finger [1]

Answer:

the new ratio milk/water is  14:6  or 7:3

Step-by-step explanation:

milk/water=5/3

milk +water=5+3=8

ratio of milk=5/8  and ratio of water=3/8

if 4 liter removed from mixture then: 20=4= 16 liter

the amount of milk in 16 liter=16*5/8=10 liter of milk

the amount of water in 16 liter=16*3/8= 6 liter

add 4 liter of milk to the mixture: 10+4=14 liter of milk and 6 liter of water

the new ratio milk/water is  14:6  or 7:3

5 0
3 years ago
~ .........sʇuᴉod ǝǝɹɟ​
amm1812

Answer:

You are awesome :)

Step-by-step explanation:

Thank you!!

5 0
3 years ago
Find the volume of this square pyramid to the nearest tenth.<br> 16 cm<br> 7 cm
V125BC [204]

Answer:

16 cm

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Ivania is 12 3 4 years old. Marian is 1 3 8 years older than Ivania and Jane is 1 1 5 years older than Marian. How old is Jane?
andre [41]

Answer:

Step-by-step explanation:

it says Jane is 115 years older than Marian it means that Jane is 253 years old

7 0
2 years ago
What is a division sign beside ‘/‘?
Andrew [12]

Answer:

Division can be represented with ÷ as well.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is equal to n in this equation
    5·1 answer
  • 9t - 6 - 6t = 6<br><br> show work
    5·2 answers
  • If three dozen cookies cost $9, what is the cost per cookie?
    15·2 answers
  • If the variance of a variable is 16​, what is the standard​ deviation?
    9·1 answer
  • Write an addition expression to describe the situation. Then find the sum and explain its meaning.
    8·2 answers
  • In 2010 the population of Alaska was about 710,200. Whatvis this number written in word form?
    8·1 answer
  • Please help! i’ve been stuck on this question for the longest.
    12·2 answers
  • Sean bought a laptop and a printer. He sold both items for £1,500 getting £1,350 just for the laptop. Sean made a 24% profit on
    8·1 answer
  • The Sugar Sweet Company is going to transport its sugar to market. It will cost $3375 to rent trucks, and it will cost an additi
    7·1 answer
  • Which angle is supplementary to the angle DCF in this diagram.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!