1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Angelina_Jolie [31]
2 years ago
15

If three dozen cookies cost $9, what is the cost per cookie?

Mathematics
2 answers:
e-lub [12.9K]2 years ago
5 0
 i think  
25 per cents

Lapatulllka [165]2 years ago
5 0
.25 each because you have three 12 dozen cookies and so you add 12 three times or times it by three which makes u have 36 total cookies and you cant divide 36 by 9 because it wouls make no since to have 4$ per cookie so you do it the other way and get $0.25 
You might be interested in
4. Which of the following is equal to (9 x 1) + (5 x 1/10) + (1 x 1/100)?
Stolb23 [73]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

ccccccccccccccccccccccccc

5 0
2 years ago
Find the missing side in the similar figures below
Lerok [7]

Answer:

a. 28.8

Step-by-step explanation:

Using the theorem of similarity, the following equation can be generated:

\frac{x}{12} = \frac{25 + 35}{25}

Solve for x

\frac{x}{12} = \frac{60}{25}

Cross multiply

x*25 = 60*12

25x = 720

Divide both sides by 25

x = 28.8

5 0
2 years ago
The difference between a number and four is multiplied by negative five. The result is twenty. What is the number?
spayn [35]
(n-4)*-5=20           Answer is  n= 8
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Work out $216 as a percentage of $600
dusya [7]

Answer:

36%

Step-by-step explanation:

Put it into a fraction:

216/600

Next divide:

216/600= 0.36

Turn the decimal into a percentage:

0.36 = 36%

216 as a percentage of 600 is equal to 36%.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is -|-4| equal to?
goblinko [34]
Simple, it is equal to |4|, you have to draw the lines around the 4 on the worksheet.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • i found a place that will give me 20% discount if i buy something over $50. My bill is $75. What is my final bill after the savi
    6·1 answer
  • 6 stools and 4chairs cost$58 but 5 stools and 2 chairs cost$ 35 find the cost of each stool and each chair
    9·1 answer
  • Simplify the expression: 2(–1 − 6s)
    9·1 answer
  • A baker has blue, yellow, green, white, red, pink, orange, and violet icing. If a cake requires one color for the background and
    8·2 answers
  • a delivery truck is transporting boxes of two sizes: large and small. The combined weight of a large box and a small box is 90 p
    11·2 answers
  • Question is attached below
    13·1 answer
  • $0.72 times what equals 7.5%
    9·1 answer
  • You are making necklaces for your friends. You have 72 blue beads and 42 red beads. Each friend will receive an identical neckla
    9·1 answer
  • Calculate the sum of the infinite series 72+60+50+125/3+...
    8·1 answer
  • Which hook should Riya buy?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!