1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leto [7]
3 years ago
7

What is the unit price of 4 bags for $3.24

Mathematics
2 answers:
tiny-mole [99]3 years ago
8 0
Unit price is $0.81 per bag
GenaCL600 [577]3 years ago
7 0

Answer:

$0.81

Step-by-step explanation:

If 4 bags cost $3.24 in total, then to find the unit price, or the individual price of each bag, all you have to do is divide the total amount of money by the number of items you are buying, which would look like this:

3.24 / 4 = 0.81

and that's our answer.

Each bag costs $0.81, which is the unit price.

Hope this helps :)

You might be interested in
1. (-4,5) (3,-5) <br> In slope intercept form <br><br> 2. (-3,4) (-2,-2)<br> Slope intercept form
Sophie [7]

Step-by-step explanation:

first use the formula box slope m then use y intercept equestion

8 0
3 years ago
Can I please have help on 3, 4 will mark brainiest thank you.
777dan777 [17]

Answer:

4) Alternate angles

Step-by-step explanation:

Alternate angles are on the opposite corners of the line of the angle, and 10 and 14 are on opposite corners, so that makes them alternate angles. I hope this helped you!

7 0
2 years ago
What is the 32nd term of the arithmetic sequence where<br> a1 = 14 and a13 = -58?
liq [111]
The nth term of an arithmetic sequence is found from:
n_{th}\ term=a+(n-1)d
Plugging in the given values, we get for the 13th term:
-58=14+12d
12d =-58 - 14 = -72
d = -6
So, the 32nd term is:
a_{32}=14+(32-1)-6=-172
5 0
3 years ago
What is the scientific notation of (1×10to the 3 power)
ale4655 [162]
That is easy its 1000
6 0
3 years ago
Given the Venn diagram below, which statement must be false?
Alex_Xolod [135]
Some rational numbers are not integers. Is The False Option....
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Tim walked 2/5 of a mile on Monday, 6/7 of a mile on Tuesday, and 2/3 of a mile on Wednesday. How far did he walk in all?
    11·2 answers
  • Please help I have no clue what I'm doing!!! Thanks :)
    14·1 answer
  • What number in standard form represents one thousand millions
    14·2 answers
  • jennifers, louis, robert, anna, and tonya are figuring out how to split the check for lunch. Thr total bill is $65.45. Anna puts
    14·2 answers
  • On the same axes sketch andlabel graphs of lines with equations i ) y=8 ii​
    13·1 answer
  • Fill in the blank <br><br> The vertext of y= x^2-8x+18 is ( , )<br><br><br> PleASE HELP ASAP
    7·1 answer
  • The spinner shown below will be used to play a game. If the pointer on the spinner is spun 120 times, how many times would you e
    6·1 answer
  • How many nickels would you need to make a stack 100 inches tall.
    11·1 answer
  • The difference between two numbers is 120. If the smaller number is 720 what is the larger number?
    13·1 answer
  • For what value of mc009-1 is the function one-to-one?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!