1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
laila [671]
3 years ago
12

Bria ordered 145 centimeters of fabric. Jayleen ordered 1.5 meters of fabric. Who ordered more fabric?

Mathematics
2 answers:
lubasha [3.4K]3 years ago
5 0
Bria: 145 centimeters
Jayleen: 1.5 meters

I'm going to convert Jayleen's into centimeters:
1 meter has 100 centimeters

1.5 x 100 = 150 centimeters

so,
Bria:145 centimeters
Jayleen: 150 centimeters

So, Jayleen bought more fabric
11111nata11111 [884]3 years ago
3 0
Jayleen ordered more fabric because there are 100 centimeters in a meter. Converting 145 into meters would get you 1.45 meters. Using place value knowledge, then you should see that 1.5 meters is greater than 1.45 meters. Hope that helped!
You might be interested in
6% of $33 is $______<br><br> someone please answer and thanks :) i'll give brainilist &lt;3
Zanzabum

Answer:

1.98

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
I need help with this
Volgvan

Answer:

72 pi + 48 pi= 120pi (not sure if I am right tho)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is a solution to the equation 5x + 2y = –1?
zlopas [31]
The easiest way to do this is to plug in the numbers for the variebles and see if they equal the same in both sides. lets try the first one 5(1)+2(-3)=-1, multiply the nmbers to get 5-6=-1 now simplify to get the answer of -1=-1, they both equal the same so this means that the first option is the correct one

Hope this helps
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the start of the softball season, the p players on the Hammerin' Homers softball team each
Lapatulllka [165]
(18*7)+(20*10) * means times
8 0
3 years ago
At a hardware store, each wooden plank costs $3.57. How much do 12 planks cost?
777dan777 [17]
To find this answer, we need to multiply 3.57 by 12.
3.57 * 12 = 42.84
Therefore, 12 planks will cost $42.84.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • %of 25 is 14.<br><br> what percent of 20 is 11?<br><br> 15 is
    7·1 answer
  • What is the ratio of yellow butterflies to total butterflies? Choose the correct option
    11·1 answer
  • Which expression is equivalent to<br> 3(2x+ 5), no matter what value is substituted in for x
    7·1 answer
  • GEOMETRY HELP WILL MARK BRAINLIEST
    14·2 answers
  • What is the slope of the line with endpoints at (-3, 6) and (5.-6)?
    8·1 answer
  • Thank you so much thank y’all for your help
    11·2 answers
  • Pitágoras filósofo matemático griego biblio entre los años 500 8496 antes de Cristo A qué edad murió y cuántos años hace que mur
    12·1 answer
  • What is the missing reasons in the proof?
    15·2 answers
  • What value of x is in the solution set of 3(x-4)&gt;5x+2
    9·1 answer
  • Pls help! 30 points!
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!