1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solmaris [256]
2 years ago
11

Can you guys help me out pls

Mathematics
1 answer:
kozerog [31]2 years ago
8 0
Answer is for sure b
You might be interested in
Sorry if it's hard to see but can any one work this out plz <br>Much appreciated​
aleksley [76]

Answer:

x = 5.25

Step-by-step explanation:

width = x

length = (x + 8)

length that overlaps with width = (x + 8) - x = 8

perimeter (clockwise)

= 90

= x + 8 + (x + 8) + x + (x + 8) + x + 8 + (x + 8) + x + (x + 8)

= 8x + 6(8)

= 8x + 48

8x + 48 = 90

8x = 42

x = 5.25

4 0
3 years ago
B) How much water and how much drink mix should Jerome use to make enough
Yuki888 [10]

Answer:

44

Step-by-step explanation

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Select all the values that make the inequality true​
elena55 [62]

Answer:8

Step-by-step explanation: it cannot be 2, 6, or 5 because they are all less than 7.

7 0
3 years ago
Write an algebraic expression for “5 times the sum of a number and 3”
Firdavs [7]

Answer:

5(x+3)

Step-by-step explanation:

:)

3 0
3 years ago
Determine the value of the variables a, b, and c when simplifying and evaluating the expression. 3^8/3^4 = a^b = c
Nitella [24]

Answer:

work is shown and pictured

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    11·1 answer
  • Which describes all the lines that must be parallel?
    13·2 answers
  • 10 divide(-2) •3 please help me I’ve been stuck on this question for 10 minutes
    9·1 answer
  • Locate the element : 1) Zn 2) Cl
    5·1 answer
  • Please help, picture attached.
    6·1 answer
  • Y = 10x + 100
    14·2 answers
  • I really don't understand help
    13·1 answer
  • 120, 60, 30, 15, ...<br> 8th term:<br> 10th term:
    13·1 answer
  • X+40+4x-5=6x+20 can I get some help with this problem please and thanks.
    15·1 answer
  • It costs $4.25 to buy 3/4 lb of sour belts.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!