1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aliya0001 [1]
3 years ago
5

You purchase a $30, nonrefundable ticket to a play at a local theater. Ten minutes into the show you realize that it is not a ve

ry good show and place only a $10 value on seeing the remainder of the show. Alternatively you could leave the theater and go home and watch TV or read a book. You place an $8 value on watching TV and a $6 value on reading a book.
Mathematics
1 answer:
Luda [366]3 years ago
3 0

Answer:

you should go home and read a book

Step-by-step explanation:

You might be interested in
0.2% of 16<br><br> Pls show work.
sattari [20]

Answer:

0.512

Step-by-step explanation:

0.2%x16=0.032

0.032x16= 0.512

7 0
3 years ago
What is the fractional value for pi?
irina1246 [14]
Pie equals 3.14 so if you turn that into a fraction you will get your answer
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
3/2x-2=19 What does x equal?
dimaraw [331]
First, add 2 to both sides. You should have 3/2x=21. Multiply both sides by 2 which gives you 3x= 42. Divide by 3 and you have x=14
4 0
3 years ago
The surface area of a three-dimensional object is:
VLD [36.1K]
Where is the picture
8 0
2 years ago
At Ralph’s fruit stand ½ pound of grapes cost 90 cents. You want to buy 5 pounds of grapes. How much will they cost?
timama [110]

Answer:

85.5

Step-by-step explanation:

because you have to add 1/2 and 90cents =90.5 then you have to subtract 5 away and your answer is 85.5

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a town's population is currently 5,500.if the population doubles every 91 years, what will the population be 182 years from now​
    10·2 answers
  • I have a figure . It has a base of 4 feet width is 4 feet and length of 12 feet what is the area
    9·1 answer
  • Please help and explain
    13·1 answer
  • To meet the copper requirements of a growing pain, the feed must contain 4 mg copper per kilogram of dry matter of feed. If a pi
    5·1 answer
  • What is the volume of a circular mine passage that is 19.0 feet in diameter and 210.0 feet long?
    10·1 answer
  • The cost for a pack of 9 padlock is $25.20 find the unit price in dollars per padlock if necessary round your answer to the near
    13·2 answers
  • Henry plans to buy Pepsee for people to drink at his birthday party. The grocery store has a sale
    7·1 answer
  • Melissa purchased $39.46 in groceries at a store. The cashier gave her $1.46 in change from a $50 bill. How much change should t
    9·1 answer
  • The quadrilateral ABCD is a parallelogram.<br> The value of a is?
    14·1 answer
  • If equipment cost $20,000 and accumulated depreciation amounts to $6,000, the book value of the equipment is?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!