1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
EleoNora [17]
3 years ago
13

The cost for a pack of 9 padlock is $25.20 find the unit price in dollars per padlock if necessary round your answer to the near

est cent.
Mathematics
2 answers:
Elena-2011 [213]3 years ago
8 0

Answer:

2.80

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the number of padlocks

25.20/9

2.80

Each padlock costs 2.80

Ivan3 years ago
7 0

Answer:

$2.80

Step-by-step explanation:

25.20 is the total price, and there are 9 padlocks, so to get the price of each padlock, divide 25.20 by 9

25.20/9=2.8

write your answer in dollars: $2.80

You might be interested in
The estimated velocity v (in miles per hour) of a car at the end of a drag race is v=234 3√p/w (cube root) , where p is the hors
faltersainse [42]
Given that <span>v=234 3√p/w (cube root)
where </span><span> 
p is the horsepower of the car and
w is the weight (in pounds) of the car
v is the velocity in miles per hour

p = 1311 hp
w = 2744 lb
substitute the given value to the equation to solve for the velocity

v = 234 </span><span>3√(1311 / 2744)
v = 183 miles per hour is the velocity of a car at the end of a drag race.</span>
4 0
3 years ago
6. Give examples of methods to safeguard inventory.
snow_lady [41]

Answer:

1. Security Technology. ...

2. Security Personnel. ...

3. Inventory Audits. ...

4. Just-in-Time Inventory.

Step-by-step explanation:

Reviewing a few examples of safeguarding inventory can shed light on common inventory security methodologies, helping you to implement the ideal inventory safeguards for your business.

Security Technology. ...

Security Personnel. ...

Inventory Audits. ...

Just-in-Time Inventory.

5 0
2 years ago
What fraction of his allowance did he spend on monday 1/6 3/6?
natima [27]
Is this from iready cuz I don’t I’ve had that question before
7 0
3 years ago
The length of a rectangle is 5 inches shorter than 3 times the width. Which expression represents the length of the rectangle in
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

The answer is 3w-5

Step-by-step explanation:

First you would have to figure out what 3 times the width is which would be the 3w part then to fine the length you would subtract 5 since it is 5 inches shorter

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Enter the exponential expression as a decimal 10^3​
ollegr [7]
0.001

Step- by-step explanation









4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In triangle LMN, the measure of m_L =75°and m_M is one-half m_N. what is m_M?
    12·1 answer
  • An irregular pentagon is rotated 180 about the origin.which of the following statement is not true
    12·2 answers
  • Please help!!
    7·2 answers
  • Find the 8th term of the geometric sequence: 1/3, -1, 3
    6·1 answer
  • Given (1,-5) and (5,-3), what is the midpoint of the two points?
    15·1 answer
  • Write and equivalent expression to the expression below (17x93) (17x97)
    10·2 answers
  • Pleaseeee helppppp meeee
    7·1 answer
  • In a Washington town, the charge for commerical waste collection is $694.55 for 5 tons of waste and $1098.56 for 8 tons of waste
    13·1 answer
  • I NEED HELP!! please show all work
    14·1 answer
  • Best answer gets brainiest. On Wednesday at camp, Diana went for a hike at 5:35 A.M. The hike took 1 hour and 30 minutes. As soo
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!