1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitrij [34]
3 years ago
12

Help, please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
natulia [17]3 years ago
8 0
I'm not the greatest at math, but I believe that the length of the rectangle is x-2 and the width is 2x-5. It gave you the area, which is length times width, which means that (x-2)(2x-5)=56. Then you would have to distribute and subtract 56 from both sides. Are you learning about the quadratic formula right now? Because it would have to be used here if I'm doing this right. I could be wrong!
You might be interested in
Find the area of the triangle.
madreJ [45]
Start by finding the area of each smaller right triangle.
Right triangle area = (1/2)hb -> h = height & b = base
b = 4 & h = 3
(1/2)(4)(3) = 6
6*2 = 12 (there are two right triangles)
The area of the entire triangle is 12yd^2
8 0
3 years ago
To change knots per hour, use the expression 1.15k, where k is the speed in in knots per hour. A plane is flying at 300 knots pe
Free_Kalibri [48]
1.15(300).
Substitute k for 300, since the plane is flying 300 knots per hour, and k=knots per hour.

1.15(300)=345 miles per hour
After multiplying, 300 by 1.15, you get 345 miles per hour. This is the speed of the plane from Knots to MPH (Miles Per Hour).
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please...........?
Makovka662 [10]
189 inches is 15.75 feet

16 ft - 15.75 ft = 0.25 ft

0.25ft = 3 inches

He must vault 3 inches higher
4 0
3 years ago
Christine owns 9 hair bands and additional hair bands are 2 for a dollar. How much money does she need to spend on hair bands in
kirill [66]

Answer: $20

Step-by-step explanation:

If she already has 9, and she needs 49, take that extra 9 off 49 and then she needs 40 more and she gets 2 for a dollar, she'll need to spend $20 to get 40 headbands. Can I please get Brainliest?

7 0
3 years ago
How many 5/16 foot pieces of wood can you cut from a board that is 1 19/16 feet long?​
lapo4ka [179]

Answer:

5 pieces

Step-by-step explanation:

To find the number of pieces divide 1 7/8 by 3/8

Change 1 7/8 to an improper fraction

substitute this value into the equation

to solve this complex fraction remove the bottom fraction by multiplying both the top and bottom fractions by the inverse of the bottom fraction.

Multiplying by the inverse results in a product of 1 so the result is

dividing by 1 gives just the top fraction.

Dividing out common factors leaves

8 0
3 years ago
Other questions:
  • there are 36 roses and 27 carnations. anna is making flower arrangements using both flowers, if she made the maximum number of a
    8·1 answer
  • Are we allowed to ask for web links?
    11·1 answer
  • 17 hcf is 35 so what is 37
    6·2 answers
  • Help again, please...
    6·2 answers
  • A pizzeria sells 1 pizza pie for $13, 2 for $23, 3 for $33, and 5 for $53.
    10·1 answer
  • Which is the better value? 12 bottles of juice for $15.00, or 18 bottles of juice for $23.04?
    6·2 answers
  • Which would be the best method to use to solve the following equation. Explain your reasoning.
    11·1 answer
  • PLSS HELP I need answers
    9·1 answer
  • A group of hikers buys 8 bags of mixed nuts. Each bag contains 3 and 1/2 cups of mixed nuts. the mixed nuts are shared evenly am
    5·1 answer
  • 95 students were asked to name their favorite pizza topping. how many said pineapple?1. Cheese 8%2. Sausage 19%3. Pepperoni 52%4
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!