1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Likurg_2 [28]
3 years ago
5

The sum of six times a number and nine is equal to the difference of the number and eleven. Find the number. Round your answer t

o the nearest integer, if necessary.
Mathematics
2 answers:
Sladkaya [172]3 years ago
7 0

Suppose the number in this case to be n.

According to the statement given, six times of number would be 6n

and

the sum of 6 times the number (6n) and nine would be ---> 6n + 9

is equal to the difference of the number (6n) and eleven ---> n - 11.

So, the final equation becomes:

6n + 9 = n - 11

Solving this, place both the values of n on one side and the numbers on the other side but do not forget to change the sign of the value that you change the side of.

6n - n = -11 -9 (here we changed the signs of positive n to -n and positive 9 to -9 because we changed their sides)

5n = -20

n = -20/5

n = -4

storchak [24]3 years ago
3 0

the equation would be 6*n+9=n-11

the answer is -4

i think

You might be interested in
Explain why the question "How many colors are there in the United States flag?" is NOT a statistical question.
Shtirlitz [24]
The answer is d (all answers are pretty true)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
4(z-2)+6 <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleq" id="TexFormula1" title="\leq" alt="\leq" align="absmiddle" class="latex-formu
katrin2010 [14]

Answer:

z is less than or equal to 2

Step-by-step explanation:

distribute

4z-8+6 is less than or equal to 10

4z-2 is  less than or equal to 10

4z is less than or equal to 8

z is less than or equal to 2

7 0
3 years ago
Which is proportional to 3/4?
Serjik [45]
6/8 because 3/4*2=6/8
hope this helps

6 0
3 years ago
9. If ground beef costs $4.98 for 3 pounds, then what is the unit rate (cost per
Drupady [299]

Answer:

1.66 pounds

Step-by-step explanation:

4.98 dollars divided by 3 pounds

4 0
3 years ago
What is 363 rounded to the nearest ten and hundred
anyanavicka [17]
3 is less than 5, so rounded to the nearest ten is 360.

6 is greater than 5, so rounded to the nearest hundred, our answer is 400.
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find three consecutive odd integers such that the sum of the smaller two is three times the largest increased by seven
    12·2 answers
  • PLEASE HELP
    15·1 answer
  • Point D is rotated 180 degrees using B as the center. Explain why the image of D must lie on the ray BA.
    10·1 answer
  • The figure is the net for a rectangular prism. What is the surface area of the rectangular prism represented by the net? PLEASE
    14·1 answer
  • 4<br> What is the value of the expression (81 1/4)4<br> ?
    14·1 answer
  • 4. a. Write a story to represent the equation 15 ÷ 1/9 : _______. Solve the equation and complete the story.
    11·1 answer
  • 1. Frank is making a candle with the mold below. 4 in. 2 in. 2 in, He plans to fill half of the mold with wax. What volume of th
    10·1 answer
  • Earls mom tells him to spend at least 15 minutes reading each night. Write an inequality to represent earls reading. A: b &gt; 1
    15·1 answer
  • What is -4x +7 = 11
    14·2 answers
  • Describe the end behavior of the graph of f(x) = x3(x + 3)(–5x + 1) using limits.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!