1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aalyn [17]
3 years ago
6

The price of a book is 10$. To buy the book, Rosie must also pay 6% sales tax. Rosie want to know the total price of the book in

cluding sales tax. How much sales tax tax does rosie pay on the book.
Mathematics
1 answer:
Otrada [13]3 years ago
5 0

Turn a percent into a decimal by moving the decimal point two to the left.

10 x 6% = 10 x .06

10 x .06 = .60

Sales tax: 60 cents

Total price: $10.60

You might be interested in
If f(x)=3x+2 and g(x)=x2-x find each value. 14. g(2)-2
Katena32 [7]
Value 14 so it must be 55 or something
4 0
3 years ago
PLEASE HELPPPPPPLPPPPPPPP
solong [7]
<h3>Answer:  36%</h3>

============================================

Explanation:

There are 20 blue cards out of 10+20+25 = 55 cards total.

Divide the 20 over 55 to get

20/55 = 0.363636...

where the "36"s go on forever

So 20/55 = 0.3636 approximately

Move the decimal point over 2 spots to go from 0.3637 to 36.37%

Then round to the nearest percent: 36.37% ---> 36%

The probability of getting a blue card is approximately 36%

3 0
3 years ago
The baker pays $0.80 per pound for sugar and $1.25 per pound for butter. Which of the following equations shows t, how much the
Lynna [10]

Answer:

(6 x $1.25) + (20 x $0.80)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help it’s for a very hard test
Mumz [18]

Answer:

C

Step-by-step explanation

This has a factor of 6% or 0.06. But, you are adding and not subtracting so it is 1.06. ( If you multiply by a number less than 1 then it is actually dividing) So C is the only on that is correct.

6 0
3 years ago
find each unit rate round to the nearest hundredth if necessary on a hundred and $140 for 18 ft squared
Marina86 [1]
Divide both by 18. 
<span>140/18=7.78 </span>

<span>So... $7.78 per foot</span>
4 0
3 years ago
Other questions:
  • (( 20 pts. please please help with this, and explain if you can!! ))
    5·1 answer
  • Please help!<br> 4x(5y-x)-5y(4x-y)
    13·2 answers
  • Thomas wants to put a fence around a rectangular garden that is 12 feet long and 7 feet wide. How much fencing will he need?
    7·2 answers
  • A store manager is inspecting two large bags of nuts. In bag A, 35% of the nuts are cashews. In bag B, 40% of the nuts are cashe
    6·1 answer
  • Charlie's puppy, Max, weighs 8 pounds.How many ounces does Max weigh?
    13·2 answers
  • GIVING BRAINLEIST HURRY!
    10·1 answer
  • An express bus and local bus start out at 1rst street together. The express bus stops every 15 blocks. The local bus stops every
    5·1 answer
  • Please help quick will mark brainliest
    7·1 answer
  • The surface area of a cylinder can be found using
    9·1 answer
  • Whats the solution(X-1)=5x+2
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!