Answer:
Step-by-step explanation:
A liter of milk cost $.75
A loaf of bread cost $1.75
Answer:
it is 1/5
Step-by-step explanation:
.............
Answer:
1. y = 5x + 20
2. $20 the amount you saved mowing your aunt's lawn.
3. 21 weeks
Step-by-step explanation:
1. 5 is the slope because it is the rate. 20 is the y-intercept because that is how much you already have.
2. 20 because that is how much you already have.
3. Since you already have $20, you need to subtract 125 by 20 to get 105. Then you divide 105 by 5 to get 21 weeks.
<h3>Given:</h3>
<h3>Volume of the cone:</h3>



<h3>Volume of the cylinder:</h3>



<h3>Total volume:</h3>


<u>Hence</u><u>,</u><u> </u><u>the</u><u> </u><u>volume</u><u> </u><u>of</u><u> </u><u>the</u><u> </u><u>given</u><u> </u><u>cone</u><u> </u><u>shape</u><u> </u><u>is</u><u> </u><u>4188.7</u><u>9</u><u> </u><u>cubic</u><u> </u><u>centimeters</u><u>.</u>