1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natali5045456 [20]
3 years ago
11

Two slices of dance famous pizza half 250 cal how many calories are in five slices of pizza

Mathematics
1 answer:
evablogger [386]3 years ago
5 0

Answer:

625

Step-by-step explanation:

Since two slices is 250 calories, let us find how many calories is there in one.

250/2=125 (note, slash signs represents divide sign. When writing down, please write the actual sign.)

Now, we find how many calories are there in 5 pizza slices.

125x5=625

You might be interested in
Fran painted 1/2 of the fence around her house.What are two other ways to name 1/2
saveliy_v [14]
6/12 or 4/8 is a possible answer
4 0
3 years ago
Organizers of an outdoor summer concert in Toronto are concerned about the weather conditions on the day of the concert. They wi
Kobotan [32]

Answer:

The value of the expected profit from the concert is 8,910

Step-by-step explanation:

Profit on a clear day X₁ = 36,000 with  13% probability.  

i.e  X₁ = 36000

    P(X₁) = 0.13

Profit on a cloudy day = 17,000 with 39% probability.

i.e  X₂ = 17000

    P(X₂) = 0.39

else,

loss of 5,000 if it rains with the probability of 48%.

i.e  X₃ = 5000

    P(X₃) = 0.48

The value of the expected profit from the concert is obtained as follows

Expected Value = (36,000*0.13) + (17,000*0.39) - (5,000*0.48)

                           = 4,680 + 6,630 - 2,400

                           = 8,910

8 0
3 years ago
HELP PLS
lawyer [7]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
If x10=235 find x <br> Answer needed ASAP please
nikdorinn [45]

Answer:

23.5 is the answer

Step-by-step explanation:

X10 =235 so x=235÷10 = 23.5

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
You can buy 6 cans for green beans at the Sendiks for $3.80. You can buy 12 of the same cans of beans at
sasho [114]

Answer:

Sendiks.

Step-by-step explanation:

Sendiks- 6 ÷ 3.80= $1.58 per can

Sam's Club- 12÷6.90= $1.74 per can

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Samuel has a collection of toy cars. his favorites are the 27 red ones witch make up 60%of his collection. how many toy cars doe
    14·2 answers
  • Jalyn plans to sell Algebra Nation t-shirts as a fundraiser for a new scholarship initiative. The wholesale t-shirt company char
    7·1 answer
  • Examine the graph at right. Then, in a sentence or two, suggest reasons why the graph rises at 11:00am and then drops at 1:15pm.
    6·2 answers
  • A study is given in which scientists examined data on mean sea surface temperatures (in degrees Celsius) and mean coral growth (
    8·1 answer
  • Lines and are parallel. The slope of line is 1/3. What is the slope of line ?
    11·2 answers
  • What I'd the answer to 49,base 7
    9·1 answer
  • Henry can fold 80 take-out pizza boxes every 40 minutes. How long will it take for him to fold 120 boxes?
    6·2 answers
  • Which expression best represents the phrase"7 less than the quotient of 2x and 5"
    12·1 answer
  • 7. Of the Americans
    7·1 answer
  • Factor the polynomial expression 3x² + 2.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!