1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PIT_PIT [208]
2 years ago
10

What is 4/5+1/3 as a mixed number

Mathematics
1 answer:
Alona [7]2 years ago
3 0

Answer:

1 and 2/15

Step-by-step explanation:

You might be interested in
How do I check my work for 66÷6996
Digiron [165]
You multiply the dividend and the quotient
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many is 7= 12 + 5h<br> With procedure
Arlecino [84]
H= -1 here's why:

7 = 12 + 5h 

First you subtract 12 from both sides then the equation would look like:

-5 = 5h

Then you would divide the equation by 5 from both sides it would then look like:

-1 = h 
8 0
2 years ago
The cost of producing x soccer balls in thousands of dollars is represented by h(x) = 5x + 6. The revenue is represented by k(x)
Korolek [52]
(9x-2) - (5x+6) =

4x-8 , this is your profit function
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store is having a sale on chocolate chips and walnuts. For 3 pounds of chocolate chips and 5 pounds of walnuts, the total cost
mrs_skeptik [129]

Answer:

Step-by-step explanation:

3c + 5w = 16

6c + 2w = 22

-6c - 10w = -32

6c  + 2w = 22

-8w = -10

w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb

3c + 5(1.25) = 16

3c + 6.25 = 16

3c = 9.75

c = $3.25 per lb

5 0
3 years ago
Please post an provide Simplify 5p^2\5p^3
Rom4ik [11]
( p - 3) or (2p + 1)
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Can anyone help?....
    12·2 answers
  • Christa is comparing prices for the same brand and model of a security camera. Which store offers the lowest price?
    12·1 answer
  • Which tempature is the warmest
    11·2 answers
  • Please help me!!!
    5·1 answer
  • A president and vice president for a sorority are chosen from ten people. How many different president/vice president combinatio
    7·1 answer
  • I need help on number 8 and 10. thanks!
    13·2 answers
  • A bookcase costs $93.11 when the CPI is 191. What is the CPI when a bookcase costs $76.05?
    9·2 answers
  • What is 279* 508 show your work
    9·1 answer
  • Question 7 (5 points)
    9·1 answer
  • PLEASE HELP ILL GIVE BRAINLIESTTTT
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!