1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
balu736 [363]
3 years ago
9

One angle of a triangle measures 136°. The other two angles are congruent. Enter and solve an equation to find the measure x of

the congruent angles. An equation is ( ) = 180. The congruent angles each measure ( )°.
Mathematics
1 answer:
Juliette [100K]3 years ago
7 0

<u>136 + x + x = 180. Or, to simplify, 136 + 2x = 180. The congruent angles measure 23 degrees each.</u>

We know this because of a simple rule that goes for all triangles: The measures of all three angles in a triangle will <em>always</em> add up to 180 degrees.

One angle of a triangle measures 136 degrees. The other two angles are congruent (have the same measure).

(x stands for an unknown angle measure.) So the equation we would use is 136 + 2x = 180. We can solve this within a few steps.

1. We subtract 136 from 2x in order to isolate 2x. But if we subtract something from the left side of the equation, we have to subtract it from the right side too. Otherwise the equation will be wrong; We would be taking away the balance.

2x = 180 - 136

2. Now that 2x is isolated, we solve 180 - 136.

2x = 46

3. If we know now that 2x is equal to 46, how do we find out what x is equal to? We divide by 2 (on both sides or it'll be wrong) to get x.

2x = 46

2x/2 = 46/2

x = 23

Now we know! x = 23... The other two angles are both 23 degrees. We can check to see if that's right by solving 23 + 23 + 136... Does it add up to 180? Yes! :)

You might be interested in
Four students wrote statements about cosecant, secant, and cotangent values as shown below.
Rasek [7]

c. kayla is the answer

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help me. A scuba diver descends 63 feet in 18 seconds.
EleoNora [17]

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify the expression below.<br> 4+2^3 -|-4|
pantera1 [17]
Answer:

8

Explanation:

Too lazy to type it all
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kayla bought 5.5 pounds of apples. She paid a total of $7.15. What was the unit rate of the apples per pound? Answer and explica
Bess [88]

Answer:

$1.30/pound

Step-by-step explanation:

7.15/5.5=1.3, and 1.3 x 5.5= 7.15

6 0
2 years ago
How many triangles can be constructed with angles measuring 25 25 130?
Hoochie [10]
The answer is A one triangle all those angles equal 180
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the product of 2x19x50
    15·1 answer
  • Angie states the following:
    5·2 answers
  • -256÷457.6 a -16 b -1.6c 1.6 d 16
    13·2 answers
  • A rose garden can be planted for $4000. The marginal cost of growing a rose is estimated to $0.30,
    7·1 answer
  • A customer calls and has questions about the bill for their first month's subscription. They want to know why the monthly rate i
    5·1 answer
  • The ratio 8:12 is equivalent to y:9. what is the value of y?​
    5·2 answers
  • Miss Smith save 5% on her recent Starbucks order because she is a Starbucks Rewards member if the cost of per purchase before th
    7·2 answers
  • A pond has 150 fish and the population decreases by 8% each day. How many days before there are 30 fish
    14·1 answer
  • Find the missing dimension.<br> The missing dimension is<br><br> inches.fill in the blank
    12·2 answers
  • 10. A company is designing a new cylindrical water bottle. The volume
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!