1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
statuscvo [17]
3 years ago
6

PLEASE HELP?! Compute the permutations and combinations. How many three-digit numbers greater than 200 can be formed from the di

gits 1, 2, 6, 7, and 9, if the digits can be repeated?
a. 64
b. 100
c. 125
Mathematics
1 answer:
Ulleksa [173]3 years ago
8 0
I wanna say A to your question


You might be interested in
PLEASE HELP ME OVER HERE
Artyom0805 [142]

Answer:

Ummm what am i helping you with? You did not say anything, so i can't help you

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Translate this sentence into an equation. The product of Mabel's score and 6 is 90 . Use the variable m to represent Mabel's sco
Jobisdone [24]

product is the answer to a multiplication problem mx6=90

3 0
3 years ago
Please help im doing a test and it’s due soon
swat32

Answer:

the answer is D.

Step-by-step explanation:

.............

7 0
3 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
3 years ago
42 /48 in simplest form
zloy xaker [14]

<span>First we need to find the GCF (greatest common factor)</span>

<span>Factors of 42 are:
1, 2, 3, 6, 7, 14, 21, 42</span>

<span>Factors of 48 are:
1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 16, 24, 48</span>

<span>GCF is 6</span>

<span>To simplify you divide numerator and denominator into the GCF</span>

<span>42 ÷ 6 = 7</span>

<span>48 ÷ 6 = 8</span>

<span>42/48 = 7/8</span>

<span>Hope this helps. :)
</span>

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Can anyone do 4.503 times 8.04
    15·2 answers
  • What is the length of AC¯¯¯¯¯ ?
    9·2 answers
  • Which statement is true for the equation 5n − 4 = 5n − 3?
    5·1 answer
  • F(x) = x2 - 4.<br> Find the inverse of the function
    10·1 answer
  • Caitlin Grasso is a salesperson in the kitchen and bath department at Morris Supplies, Inc. She is guaranteed a minimum salary o
    8·1 answer
  • Someone please help. Will mark brainliest!
    8·2 answers
  • PLEASE HELP
    7·1 answer
  • Festus bought a computer at $736.34, Apple iPad at $249.99, and a printer at 381.23. The sales tax rate is %6. What is the total
    5·1 answer
  • Solve: 5x-4=6 please help meee
    11·2 answers
  • PLEASE HELP URGENT PLEASE HELP PLEASE HELP PLS
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!