1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bezimeni [28]
3 years ago
7

PLEASE HELP ME OVER HERE

Mathematics
2 answers:
uranmaximum [27]3 years ago
8 0
The proportion is the number of students in total/the amount of students who voted lasagna, you add all the votes together to get how many students there are in total (10+6+4=20) and 6 students voted for lasagna so the proportion would be 6/20 then you simplify it to 3/10 so the proportion of the students who like lasagna as their favorite pasta dish is 3/10
Artyom0805 [142]3 years ago
7 0

Answer:

Ummm what am i helping you with? You did not say anything, so i can't help you

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Triangle is reflected across the y-axis and then dilated by a factor of centered at the origin. Which statement correctly descri
love history [14]

Answer:

  A.  The reflection preserves the side lengths and angles of triangle . The dilation preserves angles but not side lengths.

Step-by-step explanation:

Reflection is a rigid transformation. It preserves both angles and side lengths. Dilation preserves angles, but changes all lengths by the same scale factor.

<h3>Application</h3>

The described triangle was subject to reflection, which preserves angles and lengths. It was also subject to dilation, which preserves angles, but not lengths.

The appropriate description is that of choice A.

4 0
2 years ago
Have a 68 66 66 and 86 what grade do i need to pass on my last test
liubo4ka [24]
In order to pass with a c in your class your going to need to get a 90% on your next test
3 0
4 years ago
write two expressions that could be used to help you determine the new cost of a $415 television after adding a 6% sales tax
bearhunter [10]
1. 415 x 1.06 = 
2. 415 + (415 x 0.06) = 
8 0
4 years ago
I REALLY NEED HELP! PLEASE HELP ME!!
kirill [66]

Answer:

5:3

Step-by-step explanation:

a burger cost 10 and a hot dog cost 6 so the ratio is literally 10:6 if u want a simplified answer divide both numbers by 2

5:3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What strategy would you use to solve these facts involving 3 and 7?<br>8 x 3      7 x 4
iVinArrow [24]
8\cdot3=7\cdot3+3\\ 7\cdot4=7\cdot3+7
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the real or imaginary solutions of each equation by factoring
    6·1 answer
  • In timra’s math class, there are 12 boys and 15 girls. What is the ratio of boys to girls in timra’s math class
    12·1 answer
  • Yo can someone help me out
    8·2 answers
  • Ned counts by dives he starts at 80 which number should he say next
    11·2 answers
  • Plsss he helppp fasttttt
    9·2 answers
  • In a bag, there are three red marbles, four blue marbles, two yellow marbles and three black marbles. What is the probability of
    14·1 answer
  • A 7-pound box of grapes costs $30.24. What is the price per ounce?
    15·2 answers
  • A seagull is flying 20 feet above sea level.A fish is swimming 15 feet below sea level. Which is the farthest away from the surf
    5·2 answers
  • Work out the area of a rectangle with base, b = 32mm and perimeter, P = 82mm.​
    7·2 answers
  • A bag of marbles contains three blue,one black,and four yellow marbles.If two marbles are chosen at random without replacement,w
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!