1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AnnZ [28]
3 years ago
14

Can someone please explain how to solve for a positive slope? Thank you <3

Mathematics
1 answer:
sukhopar [10]3 years ago
4 0
Rise over run i think lol
You might be interested in
the number of girls and boys in math class totals 27. how many girls are there if the of girls is 3 more than twice the number b
leonid [27]

Answer: 15 girls

Step-by-step explanation:

27 - 3 = 24

24/2 = 12

12 boys

12 + 3 = 15

15 girls

15+ 12 = 27

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Need more help please!!
IrinaK [193]
46: 24a+40

First we are going to take a look at a) 8(3a+5)

a) We then simplify it by multiplying the numbers inside the parenthesis by 8.

a) 24a+40

Now we ask ourselves, is this equivalent to 24a+40? YES! 

So your answer for #46 is a)   8(3a+5)


7 0
3 years ago
The rectangle below is enlarged using a scale factor of 1.5. What will be the new length and width of the rectangle?
Likurg_2 [28]

Answer: length = 4.5 m, width = 3 m

Step-by-step explanation:

When a shape is enlarged using a scale factor, you simply multiply each of the sides by the scale factor.

length = 3 * 1.5 = 4.5 m

width = 2 * 1.5 = 3 m

5 0
3 years ago
the local farm sell a 4 pound basket of apples for 5.60 each apple weighs 4 ounces. what is the price per apples
valina [46]
Because there are 16 ounces in a pound, we can multiply 16 by 4 to get 64, there are 64 ounces of apples which is also the same as 4 pounds of apples. If 64 ounces of apples equals $5.60, and each apple is 4 ounces, we have to also divide 64 by 4 to find the number of apples. 64 divided by 4 is 16, so 16 apples for $5.60. To get the price PER apple, or for one apple, we have divide $5.60 by 16, which will give us $0.35, or $.35 per apple, which is actually a good price.
4 0
3 years ago
The sum of two numbers is 981. One of the numbers is 703. What is the other number?
victus00 [196]

Answer:

Other number is 278.

Step-by-step explanation:

Given that

a + b = 981

One of the numbers = 703

We assume that it is a ; So

a = 703

Other number = b = ?

Put value of a in a + b

a + b = 981

703 + b = 981

b = 278

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A taxi driver makes $24.50 in an hour, but uses $6.75 worth of gas during that time. What will the driver's total earnings for t
    5·1 answer
  • 20 POINTS!!!!
    7·2 answers
  • What does this quote mean?
    8·1 answer
  • How do I figure this out?
    11·1 answer
  • Y-4=-5 (x+3) in point slope form
    7·1 answer
  • Quantos segundos tem 80 anos?
    9·1 answer
  • What is the surface area of a sphere with a diameter of 14 cm?
    8·1 answer
  • Roger bought 4 bowls at a store if each bowl cost $1.60 and he paid with a twenty dollar bill how much change should he get back
    10·2 answers
  • What is the product of the complex numbers (3 + i) and<br> (3 - i)?
    15·1 answer
  • Neena and Carissa collect trading cards. Neena has 4 packs of castle cards and 5 packs of hero cards. Carissa has 6 packs of cas
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!