Answer: 15 girls
Step-by-step explanation:
27 - 3 = 24
24/2 = 12
12 boys
12 + 3 = 15
15 girls
15+ 12 = 27
46: 24a+40
First we are going to take a look at a) 8(3a+5)
a) We then simplify it by multiplying the numbers inside the parenthesis by 8.
a) 24a+40
Now we ask ourselves, is this equivalent to 24a+40? YES!
So your answer for #46 is a) 8(3a+5)
Answer: length = 4.5 m, width = 3 m
Step-by-step explanation:
When a shape is enlarged using a scale factor, you simply multiply each of the sides by the scale factor.
length = 3 * 1.5 = 4.5 m
width = 2 * 1.5 = 3 m
Because there are 16 ounces in a pound, we can multiply 16 by 4 to get 64, there are 64 ounces of apples which is also the same as 4 pounds of apples. If 64 ounces of apples equals $5.60, and each apple is 4 ounces, we have to also divide 64 by 4 to find the number of apples. 64 divided by 4 is 16, so 16 apples for $5.60. To get the price PER apple, or for one apple, we have divide $5.60 by 16, which will give us $0.35, or $.35 per apple, which is actually a good price.
Answer:
Other number is 278.
Step-by-step explanation:
Given that
a + b = 981
One of the numbers = 703
We assume that it is a ; So
a = 703
Other number = b = ?
Put value of a in a + b
a + b = 981
703 + b = 981
b = 278