Marisol paid $3.00 for 25 pound of sliced turkey meat. What was the price per pound of the turkey meat?
2 answers:
Answer:
$0.12 per pound
Step-by-step explanation:
3/25=0.12
Answer:
[see explanation]
Step-by-step explanation:
We need to find the unit rate of the meat.

The price per pound of the turkey meat should be 12 cents per pound.
You might be interested in
You need 1.6 Grams. Hope this helped :P
Answer: (1, 8)
Step-by-step explanation:
Add 12 to both sides:
5r^2 = 80
Divide by 5:
r^2 = 16
Square root both sides:
r = +/- 4
The answer is {+/- 4}.
10 and 2 :)
i hope you have a great day :)
A. -5 i think it is the right answer