1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IgorC [24]
3 years ago
10

IM.72 The Candy Shack has a monthly demand of 150 bags of Watermelon Slices. They pay $10.97 for each box of candy which contain

s 12 bags for sale. Their ordering costs are $75. Holding costs are negligible but they do pay 10% annually on the money they borrow to make such purchases. What is the annual demand—in terms of boxes? (Display your answer to the nearest whole number.) 150 What is the materials costs—per bag? (Display your answer to two decimal places.)
Business
1 answer:
alisha [4.7K]3 years ago
5 0

Answer:

a). Total annual demand=13 boxes

b). Material cost per bag=$1.60

Explanation:

a). The following expressions can be derived;

Total number of bags=number of bags per box×number of boxes

where;

Total number of bags=150 bags

Number of bags per box=12 bags

Number of boxes=n

Replacing;

150=12×n

12 n=150

n=150/12=12.5

Number of boxes =12.5 rounded to the nearest whole number=13

Total annual demand=13 boxes

b). Material cost per bag

Total material costs=(Cost per box×number of boxes demanded)+Ordering cost

Total material costs=(10.97×13)+75=$217.61

Additional cost=(10/100)×217.61=21.761

Total material costs=(217.61+21.761)=239.371

Material cost per bag=Total material cost/number of bags

where;

Total material cost=$239.371

Total number of bags=150 bags

replacing;

Material cost per bag=239.371/150

Material cost per bag=1.596 to nearest two decimal places=1.60

Material cost per bag=$1.60

You might be interested in
On July 31, the bookkeeping account Supplies Inventory shows a debit balance of $1,000. A physical inventory taken on that date
Tanya [424]

Answer:

$200

Explanation:

When Supplies inventory are purchased, a debit is posted to Supplies inventory and a credit to cash account or accounts payable.

As the inventories are used, debit Supplies expense and credit Supplies inventory account.

Given that $1,000 was the debit in the books and $800 per count, it means the books balance needs to be written down to the physical balance. The difference to be posted

= $1,000 - $800

= $200

This will be done by

Debit Supplies expense  $200

Credit Supplies Inventory  $200

Being entries to record inventory used in July

4 0
3 years ago
A great business idea is A. the beginning of a great business. B. all you need to succeed. C. something that comes along once in
Kryger [21]

Answer:

A beginning of a great business

Explanation:

Not for sure that the answer

5 0
3 years ago
The Keynesian view of economics assumes that:
olga nikolaevna [1]

Answer:

The correct answer is

b. wages are sticky.

good luck

7 0
3 years ago
Advantages and disadvantages of implementing plan where functional managers will be held responsible for cost overruns against t
Morgarella [4.7K]

Answer:

Kindly check explanation

Explanation:

Implementing plans where functional managers will be held responsible for cost overruns against their original estimate possess both advantages and disadvantages :

The advantages include:

1) Efficient use of Resources : A functional manager could be explained as the head or a person who has managerial authority over a department within a business organization. As such the functional manager will be able to monitor more effectively and take control of his unit. Holding them responsible for cost overruns will ensure that they are more cautious when it comes to resource and cost management as they will not want to be sanctioned.

11) ACCOUNTABILITY: It increases the sense of responsibility of the functional managers as they are being held fully responsible for the decisions made within their unit. This places a higher burden of showing sincerity on the managers.

The disadvantage associated with the plan is the possibility of producing low quality products resulting from the economical and cautious approach embarked upon in other to prevent cost overrun, materials used may be lesser quality than expected.

5 0
3 years ago
If fixed costs are $100,000, variable cost per unit is $40, and the selling price is $60, how many units must be sold for the fi
Margarita [4]
In order to break even, they would need to sell at least 5,000 units

Break even point is calculated by the formula:

Fixed costs÷(selling price -variable costs per unit)

i.e.

100,000 ÷ (60-40) = 5,000

Anything they sell above this number will start to produce profits for the company
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose Pump-U-Up lowers the price of its gym membership by 10 percent and as a result, Sweat-It-Out experienced a 16 percent de
    11·1 answer
  • What factors have led to a Growth of Global Trade?
    9·1 answer
  • In monopolistically competitive markets, resources are: Group of answer choices overallocated because long-run equilibrium occur
    10·1 answer
  • The aircraft industry has long been dominated by two large aircraft manufacturers, Boeing and Airbus. The demand for major aircr
    9·1 answer
  • Compared to attending a technical school, completing a four year college degree allows you to
    14·2 answers
  • You are thinking of investing in Wave Runnerz, Inc. You have only the following information on the firm at year-end 2013: net in
    10·1 answer
  • Prepare general journal entries to record these transactions using the following titles: Cash (101); Accounts Receivable (106);
    15·1 answer
  • You inherit $10,000 with the stipulation that for the first year the money must be invested in two stocks paying 6% and 11% annu
    15·1 answer
  • What is the drawback of carrying more inventory than is needed?
    8·2 answers
  • Hat is a​ monopoly?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!