1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aivan3 [116]
3 years ago
5

Proposals L and K each cost $600,000, have 6-year lives, and have expected total cash inflows of $720,000. Proposal L is expecte

d to provide equal annual net cash flows of $170,000, while the net cash flows for Proposal K are as follows:
Year 1 $250,000
Year 2 200,000
Year 3 100,000
Year 4 50,000
Year 5 100,000
Year 6 20,000
Total $720,000
Determine the cash payback period for each proposal. Round your answers to two decimal places, if necessary.
Business
1 answer:
bulgar [2K]3 years ago
4 0

Answer:

Year 4 50,000

Explanation:

You might be interested in
“In fact, production theory is much simpler than consumption theory because the output of a production process is generally obse
laila [671]

Answer:

The given statement 'In fact,...observable' conveys the idea that <u>it is comparatively convenient and simple to calculate the amount or quantity of goods that are being produced within a firm, territory, or country to determine the economic worth directly</u>. On the other hand, estimating the amount or quantity of goods consumed by the people across a region or country is difficult and can not be observed directly. However, the latter is given more significance and determined more usually through calculating the expenditure made by the consumers depending on their choices and within their income constraints and these are the primary factors that affect the economic growth or development while the production theory lays emphasis on the maximization of profit.

6 0
3 years ago
EB8.
Stolb23 [73]

Answer:

The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.

Explanation:

Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:

Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced

In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).

In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000

When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.

3 0
3 years ago
What can the fair test help you avoid?
marishachu [46]

Fair test can help you avoid wrong answers as they are used in finding right answers in research.

<h3>What is fair test?</h3>

Fair test is used to investigate in research, the researcher keeps some variable as constant while other are changed and not constant to get effective answers. Fair test can be used to generate accurate answers in research.

Therefore, fair test can help you avoid wrong answers as they are used in finding right answers in research.

Learn more on fair test below,

brainly.com/question/6791607

#SPJ11

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What can a food surplus lead to?
gayaneshka [121]
A food surplus in a society can lead to many different things. But based on the principles of supply and demand a surplus of food should lead to a reduction in the price of food, because the quantity supplied is most likely higher than the quantity demanded. In addition a food surplus could lead a country or companies to sell their food surplus internationally or to "dump" the goods on another country or market by selling the goods for a very cheap price most likely lower than the price of the good in that market prior to the entry of this new producer or country with the food surplus. 
4 0
3 years ago
Which of the following statements is CORRECT? Sole proprietorships are subject to more regulations than corporations. In any typ
Rasek [7]

Answer:

Sole proprietorship and partnerships generally have a tax advantage over many corporations, especially large ones.

Explanation:

Corporation face fewer regulations than Sole proprietorship.

In any partnership every partner is liable for their share  of rights, privileges, and liability exposure.

An S Corp and C Corp are not taxed the same.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Determine the (a) working capital, (b) current ratio, and (c) quick ratio. Round ratios to one decimal place.The following data
    13·1 answer
  • A company issued a short-term note payable to a bank with a stated 12 percent rate of interest . The bank charged a .5% loan ori
    15·2 answers
  • Chen is preparing to write a feasibility report. His supervisor suggests he see if his software includes a template for this kin
    13·2 answers
  • At december 31, gill co. reported accounts receivable of $244,000 and an allowance for uncollectible accounts of $1,350 (credit)
    7·1 answer
  • After graduation in 2 years, Antwone would like to take a much needed vacation to the Caribbean Islands. He anticipates that the
    10·1 answer
  • Productivity is a measure of:
    8·1 answer
  • Sarah is preparing for the baptism of Chris. He bought five dressed chicken weighing 1 3/4, 2 1/8, 1 1/3,1 2/5, and 2 1/2 kilogr
    6·1 answer
  • Which factors did you include in your response? Check all that apply.
    12·1 answer
  • Differentiate between bad debt and doubtful debt​
    8·1 answer
  • The next dividend payment by Im, Incorporated, will be $1.87 per share. The dividends are anticipated to maintain a growth rate
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!