Answer:
The given statement 'In fact,...observable' conveys the idea that <u>it is comparatively convenient and simple to calculate the amount or quantity of goods that are being produced within a firm, territory, or country to determine the economic worth directly</u>. On the other hand, estimating the amount or quantity of goods consumed by the people across a region or country is difficult and can not be observed directly. However, the latter is given more significance and determined more usually through calculating the expenditure made by the consumers depending on their choices and within their income constraints and these are the primary factors that affect the economic growth or development while the production theory lays emphasis on the maximization of profit.
Answer:
The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.
Explanation:
Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:
Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced
In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).
In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000
When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.
Fair test can help you avoid wrong answers as they are used in finding right answers in research.
<h3>What is fair test?</h3>
Fair test is used to investigate in research, the researcher keeps some variable as constant while other are changed and not constant to get effective answers. Fair test can be used to generate accurate answers in research.
Therefore, fair test can help you avoid wrong answers as they are used in finding right answers in research.
Learn more on fair test below,
brainly.com/question/6791607
#SPJ11
A food surplus in a society can lead to many different things. But based on the principles of supply and demand a surplus of food should lead to a reduction in the price of food, because the quantity supplied is most likely higher than the quantity demanded. In addition a food surplus could lead a country or companies to sell their food surplus internationally or to "dump" the goods on another country or market by selling the goods for a very cheap price most likely lower than the price of the good in that market prior to the entry of this new producer or country with the food surplus.
Answer:
Sole proprietorship and partnerships generally have a tax advantage over many corporations, especially large ones.
Explanation:
Corporation face fewer regulations than Sole proprietorship.
In any partnership every partner is liable for their share of rights, privileges, and liability exposure.
An S Corp and C Corp are not taxed the same.