1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
noname [10]
3 years ago
12

Whats the area of this shape

Mathematics
1 answer:
forsale [732]3 years ago
4 0
First cut the shape into a square, triangle and rectangle. Then add all 3 areas. Area of a quadrilateral is A= b x h So once square is 4 X 4= 16. The rectangle has a area of 4 x 2= 8. The triangle, using the formula 1/2bh has an area of 1/2 x 2 x 4 = 4. So the area of the shape is 16 + 8 + 4 = 28 units
You might be interested in
Compare and contrast pounds and ounces
Brut [27]

Out of the two units, ounce is smaller than pound and both have traditionally been used for different purposes. Whereas ounces are used to measure precious metals and spices as they are required in smaller quantities, pounds are used to measure fruits and vegetables, and interestingly, mass of people also.

4 0
3 years ago
Person to get this question right will get brainliest: If I have 4 moles of a gas at a pressure of 5.6 atm and a volume of 12 li
dybincka [34]

Answer:

If i have three moles of a gas at a pressure of 5.6 atm and a volume of 3 liters, what is the temperature ?

We have the following data:

n (number of moles) = 3 moles

P (pressure) = 5.6 atm

V (volume) = 12 L

T (temperature) = ? (in Kelvin)

R (gas constant) = 0.082 atm.L / mol.K

We apply the data above to the Clapeyron equation (gas equation), let's see:

Answer:

The temperature is approximately 205 Kelvin

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Are 55:100 and 66:120 equal
Keith_Richards [23]
Yes they are because if you simplify them both then they both equal 11:20 
<span>so they are equivalent ratios.</span>
6 0
3 years ago
To the nearest cent what is $89.95 DVD player 5% discount
KiRa [710]
89.95 x 0.05 (5%)
=4.4975

The final cost of the DVD player is 89.95-4.4975
=85.4525
≈ $85.45
8 0
3 years ago
A group of 16 people is choosing a chairperson and vice-chairperson. They put all 16 people's names into a hat. The first name d
Strike441 [17]

Answer:

2 in 16

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • An observer (O) spots a bird flying at a 55° angle from a line drawn horizontal to its nest. If the distance from the observer (
    10·1 answer
  • One number is 2 more than another. The difference between their squares is 32. What are the numbers
    6·1 answer
  • A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much does each kilogram cost
    13·1 answer
  • What is the average time for the toy car to move 1.0 m on dirt?
    13·1 answer
  • The Large Counts Condition must be met so that the sampling distribution of a sample proportion is approximately normal. Using a
    15·1 answer
  • Factor <img src="https://tex.z-dn.net/?f=3x%5E2y%2B28xy%5E2%2B32y%5E3" id="TexFormula1" title="3x^2y+28xy^2+32y^3" alt="3x^2y+28
    11·2 answers
  • Consider the following statements.
    11·1 answer
  • What is 3649−−√?<br> I am so stuck on this question!!
    14·1 answer
  • Which number line plots the integers -12, -3, and 7?
    8·1 answer
  • How many groups of 5/6 are in 1 ​
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!