1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ki77a [65]
3 years ago
6

We want to determine which point is closer to the origin: M (1, -3) or N (7, 9)

Mathematics
1 answer:
Neporo4naja [7]3 years ago
3 0

Answer: M(1, -3)

Step-by-step explanation: Put coordinates on graph

You might be interested in
Chi has a rectangular window planter that is 8 inches high, 18.5 inches long, and 7 inches wide. If she fills the planter halfwa
Mariulka [41]

Answer:

there are 1,036.0 cubic inches of soil are in the plantee

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A triangle with three 60° angles is always a/an _______________ triangle.
ki77a [65]
It’s called an equilateral triangle because all sides are even. A triangle equals 180 degrees. So, 60 degrees x 3 sides = 180 degrees
7 0
3 years ago
What's (7 x 100) + (4 x /100) + (8 x 1/1000) in standard form?
IceJOKER [234]

Answer:

(7*100) can be written as 7*10^2

4 * / 100 i don’t know

if it was 4 * 100 then it’s 4*10^2

if it was divided then it’s 4*10^-2

8* 1/1000 = 8/1000 = 8*10^-3

add together to get 1.100008 * 10^3 (if it was 4*100)

or 7.00048 * 10^2 ( if it was 4/100)

7 0
3 years ago
Joe's math homework took 20 minutes to complete. If Joe finished his homework at 8:40 P.M., what time did he start his homework?
crimeas [40]
He started at 8:20 PM
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Remy was on vacation in New France, Canada. He went to the Ratatouille restaurant and had an excellent dinner. How much did
SashulF [63]

Answer:

See both answers in the explanation

Step-by-step explanation:

Given data

Cost of dinner= $32

TIp=18%

Let us find the amount of the tip

=18/100*32

=0.18*32

=$5.76

Hence the total amount paid is

=5.76+32

=$37.76

The Tip is

=$5.76

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Round 6.081 to the nearest hundredth
    11·2 answers
  • Jessica has 20 pieces of candy in a bag: 2 mint sticks, 9 jelly treats, and 9 fruit tart chews. If she eats one piece every 10 m
    6·2 answers
  • Multiply fractions is really hard for me because I hate fractions
    10·1 answer
  • Which race description correctly interprets the graph?
    10·2 answers
  • H(x)= -x^2+3x for h(-3)
    10·1 answer
  • A 12-ounce bottle of shampoo costs $4.20. a 16-ounce bottle costs $6.88. which shampoo costs less per ounce? how do you know
    13·1 answer
  • Margie's car can go 32 miles on a gallon of gas, and gas currently costs $4 per gallon. How many miles can Margie drive on $20 w
    12·1 answer
  • HELP DUE IN 4 MINS WILL GIVE BRAINLYIST<br><br> Use the graph to fill in the table
    8·1 answer
  •  The admission fee at an amusement park is $1.50 for children and $4 for adults. On a certain day 358 people entered the park,
    9·1 answer
  • 2 ÷ 1<br> 1 ---<br> 9<br>will give brainliest answer​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!