1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leokris [45]
3 years ago
5

Which contractual standard for product safety and liability says that buyers chose to make purchases and therefore every purchas

e involves informed consent and is ethically legitimate?
Business
1 answer:
taurus [48]3 years ago
3 0
<span>The contractual standard for product safety and liability that says the buyer chose to make the purchases and knows the each purchase involves informed consent is often referred to as the standard of caveat emptor. This is simply a warning that lets the buyer know and understand the product is sold as is and is subject to all defects. Basically, another way of saying buyer be ware.</span>
You might be interested in
Which abbreviation correctly replaces the underlined word? this year the family reunion will be in november in cleveland.
Brums [2.3K]
The answer is:  [A]:  " Nov. "
________________________________________________________
4 0
2 years ago
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
Uma and edward are assigned to partner on a project, but they have never worked together before. uma texts edward, "are you avai
EastWind [94]
<span>In a situation in which Uma </span><span>and Edward are partners on a project, but they have never worked together and Uma </span>texts Edward, "Are you available to meet at four this afternoon?" Edward replies, "yep. cu then." Uma should gently remind Edward to be more formal and better to use e-mails than texting.

4 0
3 years ago
On September 1, 2018, Able Company purchased a building from Regal Corporation by paying $580,000 cash and issuing a one-year no
Nataly_w [17]

Answer:

1. Able must pay Regal Corporation $599,400 on September 1, 2019, when the note matures.

2. The amount of Interest Able will recognize on this Notes Payable is 39,600

3. The total cash (including interest) paid for the building purchased by Able is $1,179,400

4. Payroll related expense does not come into picture in this question. So it is not answered.

Explanation:

1. According to the given data we have the following:

Rate of Interest = 11%

Therefore:      

Year                      Amount Interest      

September 1, 2018       $540,000      

December 31, 2018            $19,800      

September 1, 2019                     $39,600      

Total                      $540,000     $59,400

Therefore, Total Payable=Notes payable+Interest 540000      Total Payable= $540,000+$59,400

Total Payable=$599,400

Able must pay Regal Corporation $599,400 on September 1, 2019, when the note matures.

2. The amount of Interest Able will recognize on this Notes Payable is 39,600

3. To calculate The total cash paid for building purchased by Able including interest we have to make the following calculation:

Total cash paid for purchase of building=Cash paid at the time of purchase of building+Notes payable+Interest

Total cash paid for purchase of building=$580,000+$540,000+$59,400

Total cash paid for purchase of building=$1,179,400

The total cash (including interest) paid for the building purchased by Able is $1,179,400

4. Payroll related expense does not come into picture in this question. So it is not answered.

6 0
2 years ago
7. Problems and Applications Q7 Your cousin Vinnie owns a painting company with fixed costs of $200 and the following schedule f
In-s [12.5K]

Answer:

4 houses per month.

Explanation:

Note: See the attached file for the calculation.

Efficient scale of production is can be described as the number of units of production where average total cost (ATC) of production is lowest.

From the attached file, the ATC of $70 is the lowest at 4 houses per month and 4 houses per month is therefore the efficient scale.

Download xlsx
4 0
3 years ago
Other questions:
  • When a person declares bankruptcy that fact will appear on the person?s credit report ??
    12·1 answer
  • Which of the following is NOT considered a key characteristic of a core capability: a. It is based on factors that are rare or u
    7·1 answer
  • Compute ending work in process inventory for a manufacturer with the following information. Raw materials purchased.............
    6·1 answer
  • Suppose that Mexico experienced a very severe period of inflation in 1972. As prices in Mexico rose, the demand in the foreign e
    13·1 answer
  • Carmichael Inc. has a beginning balance in Accounts Receivable of $100,000 at June 1. On June 24, Carmichael sells $20,000 of me
    12·1 answer
  • Guillermo's Oil and Lube Company is a service company that offers oil changes and lubrication for automobiles and light trucks.
    6·1 answer
  • The government banned running of an industry near a famous monument Taj Mahal, but ABC limited does not go by order of the court
    9·1 answer
  • An IRS category of corporation that is treated like a partnership for tax purposes, avoiding taxation of corporate profits and s
    11·1 answer
  • Suppose there is an increase in both the supply and demand for personal computers. In the market for personal computers, we woul
    15·1 answer
  • dina and charles are married, under the age of 65, and have two children under the age of 18. charles works full time and earns
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!