2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
For y=4 draw a horizontal line through the y-axis at point (0,4). Y-axis is the vertical.
For x=-3 draw a vertical line through the x-axis at point (-3,0). X-axis is the horizontal.
Seven hundred and seventy thousand and seventy
You traveled 315 miles because 70 miles times 4.5 hours would be 315
Answer:
150=6x
Step-by-step explanation:
Let x = height of the tree.
Set up the ratio %28Height%29%2F%28Shadow%29+=5%2F6=x%2F30
Since a%2Fb=c%2Fd means ad=bc,
5%2F6=x%2F30 means 5%2A30=6%2Ax
150=6x