1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miss Akunina [59]
3 years ago
13

Which expression is equivalent to -1.3 - (-1.9)−1.3−(−1.9)minus, 1, point, 3, minus, left parenthesis, minus, 1, point, 9, right

parenthesis? Choose 1 answer: Choose 1 answer: (Choice A) A -1.3+(-1.9)−1.3+(−1.9)minus, 1, point, 3, plus, left parenthesis, minus, 1, point, 9, right parenthesis (Choice B) B -1.3+1.9−1.3+1.9minus, 1, point, 3, plus, 1, point, 9 (Choice C) C -1.9+1.3−1.9+1.3minus, 1, point, 9, plus, 1, point, 3 (Choice D) D 1.3+1.91.3+1.9
Mathematics
1 answer:
RideAnS [48]3 years ago
8 0

Answer:

Choise B: -1.3+1.9

Step-by-step explanation:

For this exercise you must remember the multiplication of signs:

(+)(+)=+\\(-)(-)=+\\(-)(+)=-\\(+)(-)=-

 

By definition, equivalent expression have the same value.

Then, you can find an equivalent expression to the expression provided in the exercise by simplifying it.

So, given:

-1.3 - (-1.9)

To simplify it, you can distribute the negative that is located outside of the parentheses (in order to eliminate the parentheses).

Applying this procedure, you get the following equivalent expression:

-1.3 - (-1.9)=-1.3+1.9

Therefore, as you can notice, the expression obtained matches with the one shown in Choice B.

You might be interested in
Andrea can rollerblade faster than most skateboarders, she can go 250 feet in 10 seconds. At this rate, how many miles can she r
blsea [12.9K]

Answer:

She can ride 17.045 Miles in one hour.

Step-by-step explanation:

(250 feet/10 seconds) x (1 mile/5280 feet) x (60 seconds/ 1 minute)  x (60 minutes/ 1 hour) = 17.045 Miles per hour

3 0
3 years ago
A 100 foot rope is cut into 2 pieces (a and b). Piece a is 2ft less than 5 times the length of piece b.
kakasveta [241]

Try this explanation/solution:

a) the system which describes this situation is:

\left \{ {{a+b=100} \atop {a+2=5b}} \right.

b) the solution of the system made up:

\ => \ \left \{ {{a=83} \atop {b=15}} \right.

3 0
3 years ago
if a person earns $2600 in 4 weeks, how much can the person earn in 20 weeks at the same rate of pay?
AlladinOne [14]

Howdy!

To do this we first have to find the unit rate of 2,600.

2,600/4=650 each week. Then, we just multiply 650x20, with 20 being the number of weeks.

650x20=13,000<---Answer

-Seth

4 0
2 years ago
Mrs. Salas drives 115 miles per week to give 9 voice lessons. She deducts the cost of eight gallons of gasoline at $2 per gallon
ladessa [460]

the answer is $299. If you write an equation, it would be x=35(9)-16. $35 each for 9 lessons. And 2*8= 16.

x=35(9)-16

x=315-16

x=299

7 0
2 years ago
Overige
MAVERICK [17]

Answer:

the answae is D THEN C THE. 1

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 2y+X-4=0 what is the answer
    7·2 answers
  • Complete the square.
    9·1 answer
  • 3(x - 2) = 6<br> what value of x makes the following equation true
    12·1 answer
  • A rug is shaped like a rectangle whose perimeter is 176 ft. The length is 7 times as long as the width. Find the length and the
    14·1 answer
  • Suppose 56%of politicians are lawyers.If a random sample of size 564 is selected, what is the probability that the proportion of
    13·1 answer
  • The diagram below shows a circular pizza with a diameter of 12 inches. The pizza is in a square box with side lengths of 14 inch
    7·2 answers
  • Do all three please help
    13·1 answer
  • The ratio of girls to total students at the YMCA summer camp is 6 to 10. If there are 900 students at the YMCA summer camp last
    14·1 answer
  • Which of the following is the product of the rational expressions shown<br> below? 2/2x+3 • 9/x .
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ME!!!!!!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!