1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AleksandrR [38]
3 years ago
7

I need help pleeeeeeeeeeeeeease

Mathematics
1 answer:
dsp733 years ago
6 0

Answer:

Tj hit 85% of the balls pitched to him

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Proving Vertical Angles Are Congruent
PSYCHO15rus [73]

Answer:

Statements:                                                 Reasons:

1) ∠2 and ∠4 are vertical angles               given

2) limes <em>m </em>and <em>n </em>intersect at <em>P                    </em>definition of vertical angles

3) ∠3 and ∠4 are linear pair                       definition of linear pair

4) ∠2 and ∠3 are linear pair                       definition of linear pair

5) m∠3 + m∠4 =180                                     angle addition postulate

6) m∠2 + m∠3 =180                                     angle addition postulate

7) m∠2 + m∠3 = m∠3 + m∠4                   substitution property

8) m∠2 = m∠4                                             subtraction property

9) ∠2 ≅ ∠4                                                 definition of congruent(≅) angles

4 0
3 years ago
31 gallons of gas cost $82.15.
Nadya [2.5K]
82.15 / 31 = 2.65 per gallon
8 0
4 years ago
Please just give me the actual answer to this question Or at least help me understand because I don't get it and I have looked i
iren [92.7K]

Step-by-step explanation:

To begin with, this is an English question.

Here is what ethos, pathos and logos mean:

Ethos: writing an ethos response requires an argument that includes trustworthy language.

Pathos: writing a pathos response requires an argument that includes emotion and make the reader use their feelings while reading the piece.

Logos: writing a logos response requires an argument that includes facts and logic to ensure the reader that what you are saying is true and reasonable.

In this task, you must use ethos, pathos, and logos separately and try to convince your parents to stay home by yourself.

example:

Logos: Staying home by myself can teach me great responsibility and prepare me for the future. It is much better for me to learn how to take care of myself and what to do in case of an emergency. It is a great opportunity to practice independency. My grandparents would probably rather be undisturbed and I don't wish to trouble them. I am getting older and need to learn how to take care of everything alone. I think I can handle it and is good training. Furthermore, it is a good chance to have some alone time as it is shown that being alone can be healthier for individuals. To sum up, staying home alone is a responsibility I need to practice and I am ready for it.

I hope that helped

5 0
3 years ago
Thomas has $30 to spend at the amusement park. Rides cost $2 each and admission at the gate is $6. What is the maximum number of
Rudiy27

Answer:

B.2r+6=30

Explanation:

It costs $6 dollars just to get in. Subtract 6 from 30. 30-6=24

Divide 24 by 2. 24 divided by 2 equals 12.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of these numbers are divisors of 64? 2 6 12 16
ludmilkaskok [199]

64 is able to be divided by 2 and 16

hope that helps

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Bryan reads for x minutes. kelly reads for one-fourth the amount of time bryan reads. which statement explains why 14x14x and 0.
    6·1 answer
  • If a car can go from 0 to 60 mi/hr in 8.0 seconds, what would be its<br> acceleration ?
    5·1 answer
  • Sally gave her brother $3.95 in quarters and dimes. if the number of quarters is 6 more than the number of dimes, how many quart
    11·2 answers
  • Enter the value for x that makes the equation ž (4x – 8) + 3x = 36 true.​
    12·1 answer
  • I need help with this
    6·1 answer
  • it takes four jars of in to record the store's inventory for 12 weeks at that rate how many jars of ink do you need to keep trac
    15·1 answer
  • What is 9\12 as a percent?​
    7·1 answer
  • Identify whether this equation has one, zero, or
    10·1 answer
  • Please help i’m crying and throwing up
    9·1 answer
  • The first number in a pattern is 6. The pattern follows the rule "Add 1, Multiply by 2" Which of the following shows the next fo
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!