Answer:
He should plant 100 acres of corn and 400 acres of wheat.
Step-by-step explanation:
This problem can be solved by a siple system of equations.
]x denotes the number of acres of corn
y denotes the number of acres of wheat
Building the system:
The Johnson Farm has 500 acres of land allotted for cultivating corn and wheat. This means that:

The cost of cultivating corn and wheat (including seeds and labor) is $42 and $30 per acre, respectively. Jacob Johnson has $16,200 available for cultivating these crops. This means that:

So, we have the following system


If he wishes to use all the allotted land and his entire budget for cultivating these two crops, how many acres of each crop should he plant?


I am going to write y as a function of x in 1), and replace in 2). So:
means that 






Now, going back to 1:

He should plant 100 acres of corn and 400 acres of wheat.
Answer:
(x, y ) → (x + 6, y - 10 )
Step-by-step explanation:
6 units right is + 6 in the x- direction
10 units down is - 10 in the y- direction
the translation rule is
(x, y ) → (x + 6, y - 10 )
Hi b please make sure u do first 4 questions to correct me dumbo mistakes and carefully use twin telepathy to teach me ur wistfulness in Charles and Boyle slaw tanks
The average is found by adding the numbers and dividing by 2.
Since the average is 17, the total of the two numbers must equal 17 x 2 = 34.
One number is given as 11, so subtract 11 from 34:
34 - 11 = 23
The other number is 23.
Too check: add 11 and 23 and then divide by 2:
11 + 23 = 34
34/2 = 17.
To find the unit price of each item you want to divide:
Fresh water:
$1.76 / 16 = $0.11
Spring water:
$2.40 / 20 = $0.12
So the statement that is true is B) Fresh water has a lower unit price of $0.11/ounce.
Hope this Helps!!