Answer:
Fifteen and six hundredths
Step-by-step explanation:
Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
The way the question is written, you could have almost anything in your hand. All they have to do is add to - 12.
-14 and 2
- 11 and - 1
-12 and 0
- 82 and 70
Answer:
He needs 5x+56 ft
Step-by-step explanation:
To find how much of fencing he needs , we find the perimeter of the given figure
All sides are equal in a square
To find perimeter of the square we add all the sides
4 sides we have for the square
one side is x, so perimeter of square = x+x+x+x= 4x
Now we find perimeter of rectangle
Opposite sides of rectangle are equal
Here for rectangle we consider only three sides
because fourth side is common for rectangle and square
So perimeter of the rectangle (with 3 sides) = 28 +x+ 28 = 56+x
Total fencing = perimeter of square + perimeter of rectangle
4x + 56 + x= 5x+56