1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lapo4ka [179]
3 years ago
5

At Haines Elementary, 30% of the 120 teachers were male. The following school year, several new teachers were hired. The number

of female teachers remained the same, but the number of males increased to 40%. How many new male teachers were hired?
Plz tell me how u get the answer thx
Mathematics
1 answer:
zhannawk [14.2K]3 years ago
6 0
First you create a proportion (30/100=x/120). After you solve this, next you subtract this answer from 120. Then create a proportion for 40% (40/100=x/120). Then add this number to the first answer you got when you subtracted the answer from your first proportion from 120.

You might be interested in
Solve the system of linear equations by elimination.<br><br> 9x−2y=349x−2y=34<br> 5x+2y=−6
stealth61 [152]
So combine all the x and the Y on the left side and the coefficients on the right and then multiply the variable (x or Y) by the number needed for both. and then whichever variable you have left (x or y) will equal the coefficient and then divide by the coefficient
4 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP TAKING TEST
diamong [38]
The first choice !!!
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
2.432 2.09 2.190 2.37 least to greatest
Rus_ich [418]
2.09, 2.190, 2.37, 2.432

Hope this helps!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the cost of 3.5kg of pork at $7.99/kg?
Veronika [31]

It is given in the question that cost of pork is $7.99/kg.

It means cost of 1 kg pork is $7.99.

Cost of 2 kg of pork is

=2*7.99 = $15.98

And cost of 3 kg of pork is

= $7.99*3 = $23.97

Therefore cost of 3.5 kg of pork is

= 3.5*7.99 = $27.965

3 0
3 years ago
Will the product of two positive numbers be positive or negative? Why?
hjlf

Answer:

Positive

Step-by-step explanation:

Two positive integers multiplied will always be positive.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help me please!!!!!!!!!
    8·1 answer
  • You are moving and need a rental truck. The rental company you have chosen charges a
    5·2 answers
  • What set of reflections and rotations would carry rectangle abc do onto itself
    14·1 answer
  • Can someone please help me
    12·1 answer
  • Kaden bought dried apples and dried peaches at the market costing him a total $15.15. The dried apples cost $2.20/lb and the dri
    15·1 answer
  • List two pairs of adjacent angles.
    8·2 answers
  • Which of the following tables represents a proportional relationship?
    11·1 answer
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, If necessary.<br> $290 for 12ft
    5·2 answers
  • Find area of blue shaded region
    5·1 answer
  • Help pls will give brainlist
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!