1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nady [450]
3 years ago
15

What does (- 1.2) × (0.4) equal?

Mathematics
1 answer:
klasskru [66]3 years ago
7 0

The answer is -0.48.

First, you multiply 1.2 to 4 to get 4.8. Then, since the 4 wasn't 4 but 0.4, you have to divide 4.8 by 10 to get 0.48. Finally, since -1.2 is negative, you put a negative sign in front of 0.48 to get -0.48.

You might be interested in
The mean of the following data values is 32. <br> 19, 23, 35, 41, 42<br> A. True <br> B. False
wariber [46]

Answer:

False i think

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
The price of a pair of pants is $29.95 and the sales tax is 5%.
Vika [28.1K]

Answer: $31.45

Step-by-step explanation:

Given : The price of a pair of pants is $29.95.

The sales tax is 5% = 0.05

Required formula :

Total cost = Price + sales tax percent × Price

Total cost= Price (1+Sales tax percent)

i.e. Total cost of the pair of pants= 29.95 (1+0.05) =29.95(1.05)=31.4475 ≈ 31.45

Hence, the total cost of the pair of pants = $31.45

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the area of this parallelogram
gulaghasi [49]

Answer:

140 cm²

Step-by-step explanation:

The height of the parallelogram is 10cm . And its base is 14cm .We know that the area of parallelogram is product of base and height .

⇒ Area = base × Height

⇒ Area = 14cm × 10cm

⇒ Area = 140 cm² .

<h3><u>Hence </u><u>the</u><u> </u><u>area </u><u>of</u><u> the</u><u> </u><u>parall</u><u>elogram</u><u> is</u><u> </u><u>1</u><u>4</u><u>0</u><u> </u><u>cm²</u><u> </u><u>.</u></h3>
7 0
3 years ago
The table shows the sandwich choices for a picnic. Find the sample space using a list, table, or tree diagram for a sandwich con
Arada [10]

Answer:6t

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is the prime factorization of 148
AysviL [449]

Answer:

2, 4, 37

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A restaurant sells burritos for $8.00 each. To buy supplies, the restaurant pays $1.50 for the meat and $1.00 for the other ingr
    5·2 answers
  • X⋅x⋅x⋅x⋅x⋅(−3)⋅(−3)⋅(−3)
    14·2 answers
  • Write the equation of the line with the given point and Y intercept<br> m=1/2 and y intercept=6
    15·1 answer
  • SAT exams are from a Normal distribution with a mean of 1000 and a standard deviation of 200. What SAT score is in the 90th perc
    9·1 answer
  • 3/2 Find three rational numbers between and 5/2 ?​
    8·1 answer
  • Find the area of a rectangle with side lengths 5/8 ft and 1/3 ft.
    5·1 answer
  • Mark buys a wooden board that is feet long. The cost of the board is $1.50 per 5 1/4 foot, including tax. What is the total cost
    14·1 answer
  • A polor bear has five tows of fitty snowballs each. How many snowballs does the polor bear have.
    6·2 answers
  • If a 16 ounce box of pasta costs $1.39, what is the unit price?
    9·1 answer
  • Find missing side x trig quiz q.4
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!